Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Realizacja prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie (2016-01-29)

 

Wydział Gospodarki Nieruchomościami LUW przypomina, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem ciężar dowodu w sprawach dotyczących tzw. roszczeń zabużańskich spoczywa na wnioskodawcy. Powyższe wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.  z 2014 r., poz.1090 ze zm.), który wskazuje, że niezbędne dowody dla postępowania w sprawie o potwierdzenie prawa do rekompensaty przedkłada wnioskodawca, który zobowiązany jest je dołączyć do wniosku.

Jesteśmy w pełni świadomi, że kompletowanie przez zainteresowanych niezbędnych do rozpatrzenia wniosku dokumentów jest często zadaniem bardzo trudnym,  wymaga wiele zachodu i determinacji. Jednak od 2005 roku, czyli od momentu kiedy organem właściwym do rozpatrywania tego typu wniosków stał się Wojewoda, służymy zainteresowanym pomocą, udzielamy wyjaśnień i porad, a mało istotne z punktu widzenia całego postępowania wątpliwości staramy się rozstrzygać na ich korzyść.

Ponadto w przypadku trudności z uzyskaniem dokumentów mających na celu uzupełnienie wniosków o rekompensatę strona może (na jej wniosek) zawiesić postępowanie administracyjne na okres maksymalnie 3 lat. Zawieszenie postępowania wstrzymuje bieg terminów ustawowych.

Sprawne przedłożenie kompletu wymaganych ustawą dokumentów, a następnie operatu szacunkowego nieruchomości pozostawionej wpływa na długość trwania postępowania i umożliwia jego zakończenie, w niektórych przypadkach, nawet przed terminem ustawowym przewidzianym dla wnioskodawcy.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marcin Jastrzębski 2016-01-29 08:59:55
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie