Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Przywracamy prestiż szkół branżowych (2019-03-12)

 

Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak otworzyli Regionalny Kongres Zawodowy w Żarach. To promocja  szkolnictwa branżowego  i technicznego, którego ideą  jest ścisła współpraca na linii edukacja – biznes. Szkoły branżowe mają budować kadry przyszłości polskiej gospodarki.

Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa spotkanie rozpoczęli od udziału w XVII Targach Edukacyjnych w Żarach. Goście zapoznali się z ofertą lokalnych szkół branżowych i technicznych.

Według Minister Marzeny Machałek odbudowa prestiżu szkolnictwa zawodowego to absolutna konieczność, bo pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, a szkoły zawodowe finansowego i materialnego wsparcia od pracodawców.

W związku z tym, w całej Polsce zorganizowano cykl szesnastu spotkań w regionach, w celu upowszechnienia zmian w szkolnictwie branżowym i technicznym zaproponowanych  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w znowelizowanym w ubiegłym roku prawie oświatowym.

Lubuski Kongres Zawodowy odbył się z inicjatywy Wojewody Lubuskiego i Lubuskiej Kurator Oświaty. Wydarzeniu patronowali Minister Edukacji Narodowej i  Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. , partnerami byli również Starosta Żarski i Burmistrz Żar.

- Chcemy dostosować szkoły branżowe do wymogów nowoczesnej gospodarki. Nie odbiegamy od państw europejskich. W Polsce 53 % młodzieży wybiera szkoły branżowe i techniczne. Problem jest jednak w tym,  że 30 % z nich nie potrafi się odnaleźć na rynku pracy i pozostają bezrobotni. Pracodawcy wciąż narzekają na brak fachowców. Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkolnictwem zawodowym. Takie forum to dobra okazja do pokazania potencjału szkół lubuskich, które podejmują kształcenie zawodowe – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.  

Minister Machałek wymieniła szereg zmian, jakie nastąpią w edukacji zawodowej.
- Pracodawca będzie w szkole, a uczeń u pracodawcy. Subwencja oświatowa będzie tak dzielona, by pieniądze szły przede wszystkim na zawody potrzebne na rynku. Firmy, które będą dawać pieniądze na wyposażenie szkół zostaną zwolnione od podatku. Uwolnione zostaną pensje nauczycieli zawodu - do pensji będzie mógł dołożyć się pracodawca. On sam zresztą po krótkim kursie pedagogicznym będzie też mógł uczyć zawodu w szkole. System kształcenia ma być elastyczny, zapewniający także dostęp do matury - podkreśliła Minister Machałek

- Zmieniając 39 ustaw musieliśmy się zmierzyć ze stereotypami na temat kształcenia zawodowego. W konsultacjach uczestniczyło ponad tysiąc pracodawców, dziesiątki dyrektorów szkół, samorządowcy i przedstawiciele izb rzemieślniczych. Wniosek jest jeden,  trzeba postawić na trafność i jakość kształcenia zawodowego. Szkoły branżowe muszą odpowiadać na potrzeby rynku pracy – podsumowała Minister Machałek.  

W trakcie Lubuskiego  Kongresu  Zawodowego podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy czterema lubuskimi szkołami i pracodawcami.

Porozumienie podpisali:

  1. Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego w Żarach z F.P.H.U. IKER Mirosław Iker Żary
  2. Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp. z Inter Cars SA w Gorzowie Wlkp.
  3. Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu z Dringenberg Polska Sp. z o.o.
  4. Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku (Technikum od 01.09.2019 r. ) z PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Zakład Napraw Taboru w Czerwieńsku.

 

mw

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Przywracamy prestiż szkół branżowych

Autor mw
W trakcie brifingu prasowego. W środku Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek, po prawej stronie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, po lewej Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa
Autor mw
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wśród uczniów na Targach Edukacyjnych w Żarach.
Autor mw
Wojewoda Lubuski przemawia na Kongresie Zawodowym w Żarach
Autor mw
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek przemawia na Kongresie Zawodowym w Żarach
Autor mw
Wojewoda Władysław Dajczak wręczył kwiaty Pani Wiceminister Edukacji Narodowej Marzenie Machałek.
Autor mw
Bliski plan. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek uczestniczą w Kongresie Zawodowym w Żarach.
Autor mw
Poseł Jacek Kurzępa, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa podczas uroczystości otwarciaTargów Edukacyjnych w Żarach
Autor mw
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa odwiedzają stoiska szkół branżowych na Targach Edukacyjnych w Żarach.
Autor mw
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek rozmawia z uczniami ze szkoły branżowej w trakcie Targów Edukacyjnych w Żarach
Autor mw
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak pozują do współnej fotografii z uczniami ze szkoły branżowej, podczas Targów Edukacyjnych w Żarach.
Autor mw
Podpisanie porozumienia dyrektora szkoły branżowej z pracodawcą
Autor mw
Widok na uczestników Kongresu Zawodowego
Autor jk
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek wita się z uczennicą na Targach Edukacyjnych w Żarach.
Autor jk
Daleki plan. Widok na salę obrad Kongresu Zawodowego w Żarach. Przemawia Wojewoda Lubuski.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-03-25 17:19:03
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie