Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Przeciwdziałanie narkomanii - chroniąc młodych (2020-06-26)

 
 
 
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pn „Przeciwdziałanie narkomanii- chroniąc młodych”. Konferencja została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią.

–  Dzisiaj zaczynają się wakacje, 123 tysiące młodych Lubuszan rozpoczyna piękny czas wypoczynku. Ten czas niesie ze sobą wiele zagrożeń, okres wakacji, o czym  mówią statystyki, sprzyja pierwszym próbom inicjacji narkotykowej. Dlatego chcemy mówić o zagrożeniach w tym obszarze i w sposób szczególny podkreślić niebezpieczeństwo jakie niosą ze sobą narkotyki – powiedział w czasie konferencji wojewoda Władysław Dajczak.
 
Konferencję pn „Przeciwdziałanie narkomanii- chroniąc młodych” otworzył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Następnie Wicestarosta Powiatu Gorzowskiego Magdalena Słomińska przedstawiła mechanizmy uzależnień oraz problemy z jakimi stykają się OPS odnośnie uzależnień psychoaktywnych.

 

Kolejnymi poruszonymi tematami były inicjacja, uzależnienia, osoby uzależnione, społeczne skutki uzależnień i wpływ na rodzinę. W tym uzależnienia wśród dzieci i młodzieży. Zagadnienia te omówił Tomasz Manikowski, Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Statystyki wśród młodych oraz problem uzależnień w województwie lubuskim jak i prowadzone działania profilaktyczne w obszarze przeciwdziałania narkomanii przedstawił Artur Chorąży z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Przestępczość narkotykowa na terenie województwa lubuskiego

Dane statystyczne związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej na terenie województwa lubuskiego za okres od stycznia 2020 do czerwca 2020:

  • 774 stwierdzone przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (458 przestępstw mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku),
  • 753 przestępstwa wykryte (niemal 100% wykrywalność),
  • 364 zatrzymanych osób podejrzanych o popełnienie przestępstw narkotykowych
  • w tym 15 osób nieletnich.

Walizki edukacyjne

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. posiada na wyposażeniu Walizki edukacyjne, zawierające substancje przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Dzięki temu narzędziu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza.

Cel konferencji

Założeniem konferencji jest zwrócenie uwagi na problem inicjacji, mechanizmów uzależnień, zapobiegania oraz problemów uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Szczególnie w okresie wakacyjnym, z podkreśleniem wpływu uzależnień od środków psychoaktywnych na rodzinę.

Konferencja została skierowana do przedstawicieli szkół, organizatorów wypoczynku wakacyjnego, bezpośrednich realizatorów programów profilaktycznych i terapeutycznych, a także organizacji pozarządowych oraz zainteresowanych poruszaną tematyką przedstawicieli instytucji publicznych.

Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią

Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią obchodzony jest 26 czerwca. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 r. Celem jest wzmacnianie działań i współpracy w zakresie przeciwdziałania nadużywania środków odurzających i leków w społeczeństwie.

 

jk

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-06-29 12:43:50
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie