Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności (2019-07-17)

Spotkanie w gabinecie wojewody, od lewej przy stole siedzi dyrektor WPS LUW, Wojewoda Lubuski, Prezes Zarządu Banku Żywności, Członkini Zarządu Banku
 

Prezes Zarządu Banku Żywności w Gorzowie Wielkopolskim Augustyn Wirnicki spotkał się z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem w związku z procedowaną w sejmie „Ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności".

W czasie spotkania omówiono możliwości wsparcia Banku Żywności przy wdrażaniu nowych przepisów na terenie województwa lubuskiego, zarówno przez wojewodę, jak i Wydział Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Bank Żywności w Gorzowie Wielkopolskim jest jednym z 31 Banków Żywności w Polsce zrzeszonych w Federacji Banków Żywności.

Od 2013 r. Federacja Banków Żywności współpracuje z sieciami handlowymi na terenie całego kraju, czego efektem są odbiory żywności z blisko 1 000 sklepów oraz jej dystrybucja do ponad 3 300 lokalnych organizacji partnersko-pomocowych, przekazujących żywność osobom zagrożonymi wykluczeniem.

Ustawa ma zobowiązać hurtowych i detalicznych sprzedawców żywności do zawarcia umowy z organizacją społeczną w zakresie nieodpłatnego przekazywania żywności. Przez pierwsze dwa lata zobowiązani do tego będą sprzedawcy z lokali o powierzchni powyżej 400 m2, później dołączą do nich również lokale powyżej 250 m2. W skali kraju może być to nawet 100 tys. ton żywności. Po wejściu w życie Ustawy skala działań Banku Żywności na terenie województwa lubuskiego znacząco wzrośnie, dlatego kluczowa jest rozbudowa lokalnej sieci organizacji dystrybuujących żywność osobom potrzebującym.

Według danych Eurostatu w Polsce corocznie marnowanych jest 9 mln ton żywności - zarówno po stronie sieci handlowych, rolników, producentów, jak i gospodarstw domowych. Wspólnota 31 Banków Żywności od 20 lat minimalizuje to zjawisko poprzez ratowanie żywności przed zmarnowaniem oraz przekazywanie jej osobom potrzebującym.

 

kw, Bank Żywności

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

 

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2019-08-05 08:17:38
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie