Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pożegnanie VIII zmiany RSM Afganistan (2018-05-11)

Widok na wojewodę i uczestników uroczystości
 

W Żaganiu odbyła się uroczystość pożegnania VIII zmiany kontyngentu RSM Afganistan. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Jeszcze w tym miesiącu żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej, stanowiący trzon VIII zmiany, wspierani żołnierzami z m.in. 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz jednostek specjalnych, którzy od kilku miesięcy uczestniczą w intensywnym szkoleniu, wyjadą do Afganistanu. Uroczystość pożegnania VIII zmiany kontyngentu RSM Afganistan odbyła się na Placu Apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

– Staję dziś przed Państwem, w tej ważnej chwili, jako przedstawiciel Rządu RP w województwie lubuskim. To chwila szczególnie ważna, dziejąca się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku jesteśmy szczególnie dumni z naszej historii, bohaterów narodowych, wolności i suwerenności naszego państwa. Gdy po 123 latach Polska wróciła na mapy stała się państwem silnym. Stało się tak, ponieważ wszyscy obywatele rozumieli, że dla ojczyzny trzeba być razem ponad podziałami.– mówił wojewoda Władysław Dajczak nawiązując do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Chylę czoła przed żołnierzami, którzy wyjeżdżają do Afganistanu. Do tej pory zawsze byliśmy dumni z was i waszych działań, tego jak reprezentujecie nasz kraj i region na  świecie. Wasz profesjonalizm, doskonałe przygotowanie i zaangażowanie są powszechnie znane i doceniane – podkreślił Wojewoda Lubuski.

Wojewoda przypominał, że Polska przekazuje 2% PKB na obronność, co świadczy o wadze przykładanej do bezpieczeństwa ojczyzny. Życzył również wyjeżdżającym godnego noszenia munduru oraz szybkiego i bezpiecznego powrotu do rodzin.

VIII zmiana PKW Afganistan RSM

Dowódcą VIII zmiany PKW Afganistan RSM jest płk Piotr Kaczmarek, który pełni służbę na stanowisku Szefa Oddziału Służby Poza Granicami Państwa w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik zdobył już doświadczenie na misji. W 2012 roku pełnił służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie. Przygotowanie sił, wydzielonych w ramach VIII zmiany PKW Afganistan RSM do prowadzenia działań poza granicami kraju zostało sprawdzone i ocenione podczas certyfikacji, która miała miejsce w ostatnich dniach kwietnia br. w Żaganiu.

Podczas tygodniowego sprawdzenia, żołnierze musieli wykazać się praktyczną wiedzą, znajomością procedur operacyjnych i wysokim poziomem realizacji postanowionych im zadań.  

 

jk, kw, 34bkpanc

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Pożegnanie VIII zmiany RSM Afganistan

Autor mo
Ceremonia pożegnania VIII zmiany RSM Afganistan
Autor mo
Widok na żołnierzy, trwa ceremonia pożegnania VIII zmiany RSM Afganistan
Autor mo
Wojewoda Lubuski przemawia w czasie uroczystości
Autor mo
Widok na żołnierzy, trwa uroczystość pożegnania VIII zmiany RSM Afganistan
Autor mo
Widok na wojewodę i uczestników uroczystości
Autor mo
Widok na żołnierzy, trwa ceremonia pożegnania VIII zmiany RSM Afganistan

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-11-15 12:31:32
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie