Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Postępy w szpitalu tymczasowym (2020-11-19)

 
 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka i dyrektora lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotra Brombera. Jej celem było przekazanie nowych informacji na temat tworzenia w województwie tzw. szpitala tymczasowego.

 Wojewoda przekazał informacje na tematy logistyki, prac technicznych przy powstawaniu szpitala, trwającego wyposażania placówki oraz kompletowania personelu. Dodatkowo dyrektor Piotr Bromber  opowiedział o umowach, które będą podpisywane na świadczenie usług w szpitalu.

- Dziś możemy powiedzieć, że utworzenie szpitala tymczasowego w Zielonej Górze to bardzo racjonalna decyzja, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego jak i medycznego. Powstaje nowoczesny szpital, który zostanie wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. W naszym założeniu będzie to szpital w głównej mierze przeznaczony dla pacjentów, którzy będą potrzebowali leczenia respiratowego i leczenia z wykorzystaniem wysokoprzepływowej terapii tlenowej – mówił wojewoda.

Przygotowanie i wyposażenie szpitala

W podpisanej niedawno umowie został określony termin, w którym szpital powinien zacząć funkcjonować tj. 7 grudnia. Przygotowanych zostanie 170 miejsc dla pacjentów, z czego 25 to miejsca respiratorowe, a 30 miejsc będzie umożliwiało prowadzenie wysokoprzepływowej  terapii tlenowej. Dzięki środkom rządowym szpital będzie mógł być ukończony wcześniej. Na ten cel przeznaczono 6 milionów złotych. 4,5 miliona złotych zostanie przeznaczonych na przygotowanie i szybsze wykończenie prac budowalnych, a prawie 1,5 miliona złotych pozwoli na przywrócenie szpitala do stanu, w którym później będzie mógł rozpocząć właściwą działalność, czyli stać się Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- Najważniejszym  elementem  było zapewnienie szpitalowi odpowiedniego, wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, który umożliwi opiekę nad pacjentami na bardzo wysokim i nowoczesnym poziomie. Stosowna umowa została przygotowana i podpisana. Część sprzętu gwarantuje Agencja Rezerw Materiałowych, co pokryje ok. 20% zapotrzebowania. Pozostały sprzęt zostanie zapewniony przez firmę, która została do tego wybrana i dostała tzw. polecenie ministra zdrowia na wyposażenie tego szpitala – wyjaśnił wojewoda lubuski.

Wybrana firma podpisała umowę z wojewodą, który będzie również płatnikiem faktur. Rodzaj zamówionego sprzętu został uzgodniony we wspólnych negocjacjach Szpitala Uniwersyteckiego, NFZ-u i przedstawicieli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. W zamówieniu, oprócz nowoczesnych łóżek respiratorowych, uwzględniono kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty ERTG, EKG oraz USG. Łączny koszt wyposażenia wyceniono na prawie 23 miliony zł.

- Dzisiaj otrzymaliśmy z agencji rezerw materiałowych tomograf komputerowy. W najbliższych dniach będą docierały kolejne partie wyposażenia. W umowie zastrzegliśmy także, że do 7 grudnia szpital musi być wyposażony w tzw. pakiet startowy, który umożliwi mu funkcjonowanie. Natomiast w dalszym okresie, czyli w następnych 2 tygodniach, będą dostarczane te elementy, które można dostarczać już w trakcie funkcjonowania szpitala – mówił wojewoda, podkreślając - Bardzo cieszy mnie, że pieniądze rządowe, a jest to prawie 30 milionów złotych, trafią do lubuskiego szpitala, który skorzysta z tych pieniędzy i zostanie szybciej przygotowany do swojej działalności. Dostarczony sprzęt, będzie wykorzystany w tym szpitalu również później. To jest bardzo ważne i myślę, że daje to szpitalowi duże możliwości do szybszego rozpoczęcia swojej działalności.

Wycena świadczeń

Z zapowiedzi dyrektora lubuskiego oddziału NFZ Piotra Brombera wynika, że przygotowywane wyceny świadczeń, które zostaną podpisane pomiędzy szpitalem a NFZ-em, są korzystne dla szpitala.

- Wyceny świadczeń dokonano z podziałem na łózka zwykłe i respiratorowe, z podziałem na gotowość danego łóżka i łóżko zajęte. Opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym na tzw. zwykłym łóżku to 822 złote, z kolei hospitalizacja na takim łóżku to już przeszło 1000 złotych. Z kolei, gotowość tzw. łóżka respiratorowego wiąże się z opłatą ryczałtową w wysokości 3700 zł i  4300 zł za hospitalizację. Jest jeszcze opłata za gotowość punktów przyjęć w szpitalu tymczasowym tj. 18 299 zł. To są te elementy składowe funkcjonowania szpitala tymczasowego – wyjaśnił dyrektor Piotr Bromber.

Na dzisiaj łączna kwota, którą Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na walkę z Covid-19 to około 58 milionów złotych. W niej mieści się m.in.:
- kwota przeznaczona na testy,
- dodatek do wynagrodzeń,
- tzw. 3% dla świadczeniodawców w związku z koniecznością zabezpieczenia wymogów sanitarnych,
- koszty hospitalizacji,
- działalność punktów wymazowych, w tym koszty funkcjonowania zespołów wymazowych, transport sanitarny pacjentów z Covid-19 i pełen zakres świadczeń związanych z covid-19, udzielanych mieszkańcom województwa lubuskiego.


Personel szpitala tymczasowego

Od momentu podjęcia decyzji o utworzeniu szpitala tymczasowego prowadzone są bardzo intensywne rozmowy i działania, które mają doprowadzić do skompletowania personelu. Główną rolę w tym zadaniu pełni tzw. szpital prowadzący, czyli Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, który ze swojej kadry zapewni podstawową obsługę tego szpitala. W tej chwili trwają rozmowy na temat możliwości przesunięcia personelu do tego szpitala.

Na stronach Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i stronach szpitala, pojawiły się również ogłoszenia i prośby o zgłaszanie się ludzi, którzy zechcieliby wesprzeć pracę personelu szpitala tymczasowego. Odzew już się pojawił.  

Trwają również prace nad uzyskaniem wsparcia ze strony funkcjonariuszy służb mundurowych, ponieważ w służbach takich jak policja, straż pożarna i. in. pracują ratownicy medyczni i osoby z kwalifikacjami.  

- Działania, które prowadzimy na co dzień pokazują , że kadra zostanie zapewniona i tutaj nie powinno być większych problemów w tym obszarze. Na czas pierwszego etapu, tj. uruchomienia pierwszych 55 miejsc dla pacjentów najbardziej chorych, szpital patronacki zadeklarował, że personel jest już zabezpieczony – mówił wojewoda.

Obecna sytuacja epidemiologiczna w województwie

Na dzisiaj w województwie lubuskim przygotowanych jest 1101 łóżek tzw. covidowych i 74 miejsca respiratorowe. Od 1 listopada krzywa zajętości tych miejsc jest bardzo stabilna.

- Do tej pory żaden szpital nie zgłosił zagrożenia brakiem tlenu, czy brakiem respiratorów. Sytuacja w województwie jest stabilna i pod kontrolą. Mówienie, ze sobie nie radzimy nie jest prawdą. Nie potrzebujemy rozpaczliwie wsparcia w tym zakresie, tak samo jak w kwestii dostępności leku Remdesivir, na którego dużą dostawę oczekujemy. Nad jego dystrybucją do szpitali i zamawianiem czuwa konsultant wojewódzka ds. chorób zakaźnych prof. Anna Mania – wyjaśnił wojewoda.

Wojewoda Władysław Dajczak sprostował również informację na temat interwencji marszałek Elżbiety Polak ws. kontenerów do triażu, czyli wstępnej segregacji pacjentów:
- Już na początku września wystąpiłem do Agencji Rezerw Materiałowych o zmianę dotychczasowych namiotów na kontenery. 46 zostanie przeznaczonych dla naszego regionu. Pierwsze trafiły już do Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – doprecyzował wojewoda.

Wojewoda poinformował również, że z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji uzyskał dodatkową kwotę 1 mln 400 tys zł , które trafią do 6 szpitali z województwa i zostaną przeznaczone na dostawienie dodatkowych zbiorników na tlen i modernizację instalacji tlenowych.

- Szpitale, które zgłosiły zainteresowanie przeprowadzeniem modernizacji instalacji tlenowych otrzymają pieniądze na ten cel. To jest bardzo ważna informacja, która pokazuje, że codzienna koordynacja działań wszystkich służb, które dbają o bezpieczeństwo jest potrzebna i sprawdza się – dodał wojewoda podkreślając, że urząd wojewódzki cały czas dystrybuuje środki ochrony osobistej do szpitali i domów opieki społecznej na terenie województwa.

 

kw, jk

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-11-19 15:36:07
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie