Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Podsumowanie 3 lat działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (2018-12-07)

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja podsumowująca 3 lata działań resortu. O najważniejszych programach mówili minister Elżbieta Rafalska oraz wiceministrowie: Stanisław Szwed i Krzysztof Michałkiewicz.

Minister Rafalska podsumowując trzy lata pracy resortu, podkreśliła, że w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna i realizowany w jej ramach program "Rodzina 500+".

Wskazała, że w ramach programu do polskich rodzin trafiło prawie 58 mld zł. Dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i "dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było 500+. Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

Kolejnym programem, który wymieniła Rafalska, był "Dobry start". Minister zapewniła, że będzie on kontynuowany w 2019 r. i w następnych latach. "Dobry start” to wyprawka szkolna, z której skorzysta w 2018 r. 4,5 mln polskich uczniów. Finansowanie na poziomie 1 mld 440 mln zł. To duże wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zawsze wtedy mają zwiększone wydatki" – oceniła.

Minister Rafalska podkreśliła, że w ciągu trzech lat znacząco poprawiła się także sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Zaznaczyła, że potwierdzają to m.in dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że resort uruchomił lub kontynuuje wiele programów, które mają tworzyć warunki dla rozwoju aktywności osób starszych, otaczać ich opieką i wspierać seniorów w codziennym życiu.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz wskazywał też m.in. na program wsparcia dla osób niepełnosprawnych "Za życiem" oraz realizowaną mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. "Podnosimy świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Są to świadczenia niepodnoszone od lat. Przypomnijmy, że renta socjalna wzrosła o prawie 40 proc." – przypomniał.

Z kolei wiceminister Stanisław Szwed ocenił, że ostatnie trzy lata to przede wszystkim spadek liczby osób bezrobotnych i wzrost płacy minimalnej. "W ciągu trzech lat ponad 1,3 mln osób bezrobotnych skorzystało z aktywnych form pomocy" – mówił. Zapowiedział, że wyzwaniem na 2019 r. jest uchwalenie nowej ustawy o rynku pracy, która jeszcze bardziej poprawi funkcjonowanie urzędów pracy". "Ustawa jest przygotowana. Mam nadzieję, że na początku roku będziemy nad nią pracować" – poinformował wiceminister.

Poniżej do pobrania artykuły podsumowujące działalność resortu.

 MRPiPS

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 3 ]
Polityka rodzinna po 3 latach Polityka rodzinna po 3 latach 2018-12-07 14:18
Katarzyna Wojciechowska
358.67KB Polityka rodzinna po 3 latach pobierz
Polityka senioralna po 3 latach Polityka senioralna po 3 latach 2018-12-07 14:19
Katarzyna Wojciechowska
362.04KB Polityka senioralna po 3 latach pobierz
Rynek pracy po 3 latach Rynek pracy po 3 latach 2018-12-07 14:19
Katarzyna Wojciechowska
361.51KB Rynek pracy po 3 latach pobierz

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-12-07 14:20:41
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie