Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady (2020-07-09)

 
 
 
 W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie odbudowy jazu Rybojady na rzece Obrze. To element walki z suszą, który pozwoli uregulować gospodarkę wodną rzeki.

W obecności Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy, Poseł Marty Kubiak, Posła Jacka Kurzępy oraz Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka podpisano list intencyjny określający zasady współpracy i współfinansowania odbudowy jazu Rybojady na rzece Obrze w gminie Trzciel. Równolegle odbudowany zostanie jaz Perzyny w gminie Zbąszyń, co pozwoli na kompleksową regulację wodną rzeki Obry.

 - Dziękuję za szybką finalizację porozumienia, za wolę i chęć współpracy przy tej inicjatywie. Wszyscy rozumiemy jak ważne jest to przedsięwzięcie zarówno w ujęciu walki z powodziami, jak i ochronie przed suszą – mówiła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.   

Sygnatariuszami porozumienia są Burmistrz Gminy Trzciel Jarosław Kaczmarek, Wójt Gminy Miedzichowo Stanisław Piechota, Wójt Gminy Pszczew Józef Piotrowski oraz PGW Wody Polskie w osobie Wiceprezesa Michała Wosia.

Obecni na uroczystości Posłowie Jacek Kurzępa i Marta Kubiak podkreślali, że na sukces przedsięwzięcia złożyła się  wzajemna, dobra współpraca pomiędzy wojewodą, parlamentarzystami i samorządem  oraz inicjatywa lokalnej grupy działania Obra-Warta.
- Pozostawiamy po sobie odcisk na ziemi ojczystej, kreujący nową jakość funkcjonowania społeczności lokalnej – mówił Poseł Jacek Kurzępa, aktywnie działający na rzecz odbudowy jazu.

Podpisana umowa określa zasady współpracy przy realizacji zadań oraz ich współfinansowanie. Koszt inwestycji, zaplanowanej na lata 2020-2022, wyniesie 6 550 000 zł z czego 600 000 zł pokryją samorządy.

- Temat suszy zajmował i zajmuje w mojej działalności dużo czasu. Spotykam się z rolnikami, nasze województwo odwiedzają przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niestety województwo lubuskie już 3 rok z rzędu doświadcza  suszy, która może odbić się na sytuacji rolnictwa na długie lata. Dzisiejsza uroczystość jest odpowiedzią na wszystkie rozmowy i spotkania, pozwala z nadzieją myśleć o sytuacji rolnictwa – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak podkreślając wagę współpracy samorządów i Wód Polskich w zakresie walki z suszą i wieloletnimi zaniedbaniami w obszarze gospodarowania wodą.  

Odbudowa jazu Rybojady

Jaz Rybojady na Obrze został wybudowany w 1937 roku. Jego zadaniem było utworzenie zalewu w celu uniemożliwienia nieprzyjacielowi przedarcia się na drugi brzeg rzeki. Umożliwiał podniesienie poziomu wody na jeziorze Rybojadło o 2 m. Od lat 70-tych XX w. jaz nie działa. Przez długi okres był własnością Marszałka Województwa Lubuskiego, teraz przeszedł pod zarząd PGW Wody Polskie.

Korzyści uzyskane z budowy jazu to przede wszystkim odbudowa zasobów wodnych jezior położonych na Obrze i w jej sąsiedztwie oraz wzrost retencji korytowej i jeziorowej na poziomie 5,2 mln m3. Tym samym osiągnięte zostanie podniesienie poziomu wód gruntowych w dolinie Obry i zwiększy się zabezpieczenie przeciwpowodziowe dolnej Warty.

 

 

 

PGW Wody Polskie, kw

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-08-05 14:15:17
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie