Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pociągi wracają na gorzowską estakadę (2019-06-07)

 
Wojewoda w czasie przejazdu estakadą (powiększ zdjęcie)
 

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w testowym przejeździe estakadą, zorganizowanym przez PKP PLK S.A. Niezwykła estakada w Gorzowie Wielkopolskim jest jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Powstała w latach 1905 – 1914. Została wpisana do rejestru zabytków. Ma ogromne znaczenie dla komunikacji kolejowej między Tczewem a Kostrzynem. Od 9 czerwca pociągi pojadą estakadą między peronem Gorzów Wielkopolski Wschód, a dworcem w Gorzowie Wielkopolskim.

- Jako wojewodę, reprezentanta Rządu RP w województwie, bardzo cieszą mnie dynamiczne efekty programu kolejowego, który stworzono jeszcze za czasów poprzedniego Rządu. Gdy przejęliśmy realizację tego programu nie było żadnej dokumentacji – jedynie puste teczki. Intensywne działania Ministra Adamczyka i PKP sprawiły, że w województwie lubuskim cieszymy się z inwestycji, o której mówiono od lat – powiedział Wojewoda Władysław Dajczak podkreślając, że remont wpłynie na jakość i bezpieczeństwo transportu w województwie.

O projekcie

Widok na estakadę i bulwar (powiększ zdjęcie)PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują obiekt w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych etap I – Modernizacja estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim”. Wartość prac to ponad 126 mln zł, z czego 86 mln zł to dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obiekt został wzmocniony setkami ton stali i betonu. Zastosowano maty wygłuszające przejazdy. Położono specjalny tor bezpodsypkowy. Odtworzone zostały historyczne balustrady. Sprawne i bezpieczne kursowanie pociągów mają zapewnić nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Podróżni skorzystają z nowych peronów

W ramach projektu wybudowano przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni. Czynne będą perony na stacji Gorzów Wielkopolski. Stropy i wiaty zostały rozebrane, odnowione i wzmocnione. Do dyspozycji pasażerów będzie peron nr 1, z kolei nieczynny przez lata peron nr 2, zapewni obsługę pociągów w kierunku Krzyża i Poznania, Piły, Kostrzyna.

Perony są wyższe, mają antypoślizgową nawierzchnię. Na obiektach zaplanowano wiaty i ławki, zamontowano także energooszczędne oświetlenie LED. Do dyspozycji osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano windy.

Komunikację na stacji Gorzów Wielkopolski ułatwi przestronne przejście podziemne. Tunel prowadzący z budynku dworca na perony ma wzmocnione ściany i sufity. Ułożono w nim kafle nawiązujące do historycznego charakteru obiektu.

 

kw, PKP PLK S.A.

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-06-17 08:59:10
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie