Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem (2020-02-09)

 
 

Na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyła pierwsza przysięga rekrutów z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza taka uroczystość na ziemi lubuskiej. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 100 osób, które swoją służbę pełnić będą w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie oraz dwóch batalionach w Wielkopolsce. W uroczystości uczestniczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika oraz Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W czasie uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwrócił się do żołnierzy z życzeniami satysfakcji ze służby Ojczyźnie i Polakom. Podkreślił też, że WOT jest istotną częścią nowoczesnego i skutecznego systemu bezpieczeństwa.

- Jako przedstawiciel Premiera Mateusza Morawieckiego w województwie chcę Wam podziękować za to, że swoją służbę uważacie za zaszczyt i obowiązek. Dziękuję w imieniu mieszkańców województwa, którzy będą mogli czuć się bezpieczniej, mając świadomość, że w sytuacjach kryzysowych zawsze będą mogli na Was liczyć – podkreślał wojewoda, dodając – Jestem przekonany, że w każdej sytuacji będziecie wykonywali swoje obowiązki z honorem, realizując słowa wypowiedzianej dziś przysięgi.  

W odczytanym liście do uczestników, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, jak wielką wagę ma decyzja o służbie Ojczyźnie: „Jako Żołnierze Wojska Polskiego jesteście kontynuatorami wielkiego dzieła naszych bohaterskich przodków, którzy bronili suwerenności i bezpieczeństwa naszego kraju. Dziękuję Wam za wstąpienie do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta decyzja niesie ze sobą dumę ze służby Ojczyźnie, ale też wymagać będzie od Was wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełnienia trudnych obowiązków.”  

Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. To formacja powszechna i ochotnicza. Jej misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, klęsk żywiołowych, czy sytuacji kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej wyróżniają  się tym, że opierają się na żołnierzach niezawodowych, którzy łączą pracę i życie rodzinne ze służbą wojskową. Pełnią służbę w najbliższej odległości od swojego miejsca zamieszkania.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1300 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie, a od niedawana także województwo lubuskie.

W skład brygady wchodzą dwa bataliony lekkiej piechoty: 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Aktualnie pod brygadę podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

 

 

kw, 12WBOT

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

 


Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem

Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem
Autor ach
Pierwsza przysięga WOT w Lubuskiem

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2020-02-18 07:59:03
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie