Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pamięć o Powstaniu Warszawskim (2020-07-31)

 

1 sierpnia 1944, godzina 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości.

Obchody

W Gorzowie Wielkopolskim uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą  się o godzinie 17:00 na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Pamięci Armii Krajowej.

Wszystkie osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Zatrzymaj się w „Godzinę W”

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00, na obszarze województwa lubuskiego zabrzmią syreny alarmowe, by oddać hołd uczestnikom Powstania. Wtedy, w całym kraju, zatrzymują się środki transportu publicznego. Wojewoda apeluje by o godzinie 17:00, jak co roku przystanąć w swoim codziennym pędzie by symbolicznie upamiętnić to wydarzenie.

 

kw

grafika: IPN

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-07-31 13:11:31
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie