Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Oświadczenie Wojewody Lubuskiego (2020-05-20)

 

Oświadczenie Wojewody Lubuskiego w związku z kolejnymi, nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi przez Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Polak, dotyczącymi podziału zadań pomiędzy organami państwa.  

Informacje przekazane za pomocą opinii publicznej dnia 20.05.2020 r., w artykule „Marszałek odpiera zarzuty wojewody: To my wyręczamy rząd”, zamieszczonym na Portalu Uniwersyteckim w Zielonej są nieprawdziwe.

Pani Marszałek wykazuje się zaawansowaną niewiedzą odnośnie funkcjonowania Zarządzania Kryzysowego w Polsce. Art. 14 Ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym wskazuje: „Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie województwa jest wojewoda”. W świetle przywołanego artykułu Marszałek Województwa nie posiada tej kompetencji. To wojewoda zarządza, koordynuje i nadzoruje funkcjonowanie zarządzania kryzysowego. Uzurpowanie sobie roli w tym zakresie jest wyłącznie zaspakajaniem niezrozumiałych ambicji Pani Marszałek, a nie wypełnianiem zapisów prawa.

Powielane wielokrotnie kwoty pomocy, udzielonej rzekomo przez Panią Marszałek, tj. 45 mln zł na sprzęt dla lubuskich szpitali, pochodzą ze środków Unii Europejskiej, a Urząd Marszałkowski jest jedynie ich dysponentem.

Szczególną manipulacją jest konfrontowanie kwot przeznaczonych na szpitale w województwie.  Kwota 45 mln zł (pochodzących rzekomo z Urzędu Marszałkowskiego) nijak ma się do 2,4 mld zł corocznie przeznaczanych przez Polski Rząd na służbę zdrowia – jedynie w województwie lubuskim. W dobie epidemii desygnowano kolejne 7 milionów złotych na działania związane tylko z walką z COVID. Ponadto wojewoda, ze środków własnych, na dodatkowe działania przekazał 5 mln zł i kolejne 5,5 mln zł pochodzących z MSWiA oraz wiele innych środków rzeczowych.

Wobec nieustannych oskarżeń skierowanych w Rząd i prób manipulacji obecną sytuacją, otwartym pozostaje pytanie, dlaczego szpitale zarządzane przez Zarząd Województwa znalazły się w sytuacji wymagającej ratowania oraz dlaczego nie były przygotowane na możliwość wystąpienia epidemii i trzeba było je doposażyć?

Wielokrotnie apelowałem o dobrą współpracę w województwie. W odpowiedz zaś otrzymuje szkalujące wypowiedzi Pani Marszałek, która woli angażować się w medialne potyczki niż w dialog. Czas na refleksję i wspólne działanie na rzecz Lubuszan.

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Aleksandra Chmielińska-Ciepły 2020-05-20 19:53:46
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie