Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Organizacja szczepień przeciwko Covid-19 (2021-02-19)

Przy stole prezydialnej od lewej siedzi dyrektor NFZ, w środku wojewoda, po prawej burmistrz Łaźniewska
 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła organizacji Narodowego Programu Szczepień.

Wojewoda Władysław Dajczak, wraz z dyrektorem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotrem Bromberem opowiedzieli o organizacji punktów szczepień. Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska przekazała zaś, jak wygląda informowanie o możliwości szczepienia i pomoc seniorom na szczeblu samorządowym.

Sieć punktów szczepień w województwie lubuskim zawiera obecnie 190 punktów stacjonarnych i została powiększona o 5 zespołów wyjazdowych, które dotrą do pacjentów leżących. Dodatkowo 109 spośród 190 punktów stacjonarnych również zadeklarowało możliwość wyjazdu do pacjenta.

- Zwiększenie ilości punktów szczepień zwiększa dostępność szczepień dla osób starszych, zwłaszcza powyżej 70 i 80 roku życia, które w dużej mierze kontaktują się z lekarzami pierwszego kontaktu – powiedział dyrektor Bromber.

Do obsługi szczepień pacjentów leżących zabezpieczono dwa zespoły wyjazdowe na północy województwa i 3 zespoły dla części południowej. Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespoły są przygotowane by udzielić pomocy na miejscu.

- W województwie lubuskim przygotowania do szczepień zostały przeprowadzone bardzo dobrze. Rozlokowanie punktów szczepień zapewnia dostęp wszystkim mieszkańcom. Dodatkowe zespoły wyjazdowe umożliwią osobom leżącym zaszczepienie się. Obecnie jedynym problemem są dostawy szczepionek, o czym mówi Premier Mateusz Morawiecki. Najbliższej dostawy możemy spodziewać się w przeciągu dwóch tygodni – mówił wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda podkreślił też, że samorządy zaangażowały się w przygotowania do Narodowego Programu Szczepień prowadząc akcję informacyjną wśród mieszkańców oraz umożliwiając im dojazd do punktów szczepień. Dodatkowo samorządy powołały koordynatorów, którzy współpracują z koordynatorem wojewódzkim. Każdy samorząd prowadzi również infolinię dla mieszkańców, (<hiperlink) którzy mogą uzyskać rzetelne informacje na temat szczepień.

Burmistrz Sylwia Łaźniewska dodała, że akcja dowozów przebiega bez zakłóceń, a ta forma pomocy jest bardzo doceniana. Gmina Dobiegniew dysponuje 3 samochodami, które dowożą seniorów do punktów szczepień na terenie gminy.

- Tylko dobra współpraca gwarantuje opiekę nad mieszkańcami w czasie pandemii i akcji szczepień – podkreśliła burmistrz.

Narodowy Program Szczepień

• 15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

• 27 grudnia 2020 r. miały miejsce pierwsze szczepienia w całym kraju.

• 12 stycznia 2021 r. wojewoda odbył wideokonferencje z samorządowcami, w czasie których omówił szczegóły Programu, zachęcił do współpracy w obszarze informowania seniorów i dowozów do punktów szczepień.

• 18 stycznia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Na 19 lutego zaszczepiono 80% pensjonariuszy.

• 8 lutego 2021 r. ruszyła I tura rejestracji na szczepienia dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, a 15 lutego rozpoczęła się rejestracja dla pozostałych pracowników placówek oświatowych.

• Do 18 lutego 2021 r. zgłoszono 13 463 osoby do szczepień w ramach I i II tury (dane tych osób przekazano do punktów szczepień, jednak nie oznacza to, że taka liczba została zaszczepiona).

 

kwk,jk,NFZ


 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2021-02-19 12:02:31
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie