Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

O przygotowaniach do 40. rocznicy „Gorzów ‘82” (2020-08-04)

 

Przygotowanie do obchodów okrągłej 40. rocznicy wydarzeń sierpniowych „Gorzów ‘82” było tematem spotkania wojewody Władysława Dajczaka z prezydentem Gorzowa Wlkp. Jackiem Wójcickim i dyrektorem oddziału IPN w Szczecinie dr Pawłem Skubiszem.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkał się z Prezydentem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Wójcickim oraz Dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Pawłem Skubiszem.

Podczas spotkania omówiono sprawy związane z przygotowaniem do obchodów 40. rocznicy wydarzeń sierpniowych „Gorzów ‘82”, które odbędą się w 2022 roku. W czasie rozmów ustalono, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na projekt pomnika, który utrwali pamięć o wydarzeniach „Gorzów `82” w przestrzeni miejskiej.

Wojewoda Władysław Dajczak podziękował również za szczególne zaangażowanie w tę sprawę dyrektorowi oddziału IPN w Szczecinie dr Pawłowi Skubiszowi, który zainteresował tą inicjatywą  Prezesa IPN dr Jarosława Szarka. Prezes IPN złożył deklarację wsparcia finansowego tego projektu.

W konkursie przewidziano nagrody finansowe dla laureatów. Wykonanie i odsłonięcie pomnika jest planowane na 2021 rok.

Tegoroczne obchody wydarzeń sierpniowych „Gorzów ‘82”, odbędą się 31 sierpnia. Wojewoda Lubuski już dzisiaj zaprasza mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. na uroczystości.

Wydarzenia sierpniowe „Gorzów ‘82”

31 sierpnia 1982 to niezwykle ważna data w historii Gorzowa. W tym dniu odbyła się największa opozycyjna demonstracja na terenie powojennej ziemi lubuskiej. 5 tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu. W wyniku starć z policją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu. Ten niepodległościowy zryw na zawsze wpisał się w kartach gorzowskiej historii. Przez wielu uznawany nawet za jeden z największych zrywów solidarnościowych w Polsce lat 80.

 

jk

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-08-15 10:06:10
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie