Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

O nowosolskiej hałdzie w Warszawie (2016-03-10)

Lubuska bomba ekologiczna, jaką jest nowosolska hałda na terenie byłej fabryki Dozamet, stanowiła główny temat, o którym rozmawiali w Warszawie z wiceministrem środowiska Sławomirem Mazurkiem wicewojewoda Robert Paluch, zastępca głównego inspektora środowiska Roman Jaworski oraz lubuski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Mirosław Ganecki.

Ministerstwo Środowiska

Wicewojewoda Robert Paluch przedstawiał argumenty za koniecznością bezzwłocznego rozwiązania problemu, jaki stanowi zalegająca na terenie nowosolskiego Dozametu hałda odpadków. Rozmowa dotyczyła sposobów sfinansowania przygotowania dokumentacji potrzebnej do dalszych etapów prac nad utylizacją albo wywiezieniem hałdy.

Wicewojewoda Robert Paluch spotkał się wcześniej z właścicielem Zakładu Ochrony Środowiska, który zajmuje się uszczelnianiem miejsc niebezpiecznych dla środowiska. Zakład ten prowadzi prace mające na celu ochronę gruntów oraz wód gruntowych przed zanieczyszczeniami. Podczas styczniowego spotkania w delegaturze LUW w Zielonej Górze konsultowano techniczną możliwości unieszkodliwienia nowosolskiej hałdy.

Przypomnijmy, że hałda została uznana za jedyną w województwie lubuskim „bombę ekologiczną” w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprawę jej usunięcia komplikuje stan własnościowy działek, na których została ona zeskładowana. Ropopochodne odpady znajdują się bowiem nie na jednej, ale na kilku działkach należących do różnych właścicieli. Hałda zajmuje powierzchnię niemal 2 hektarów i składa się na nią blisko 37000 metrów sześciennych toksycznych substancji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Podczas pobytu w Warszawie wicewojewoda Robert Paluch spotkał się również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Słubic, Nowej Soli oraz Odry na odcinku od Wężysk do Chlebowa stanowiącym obszar zalewowych łąk na lewym brzegu rzeki.

mj

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Marcin Jastrzębski 2016-03-10 23:36:12
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie