Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

O dzierżawie terenów Parku Narodowego „Ujście Warty” (2018-07-02)

Widok na uczestników spotkania siedzących w sali konferencyjnej, w tle przy stole prezydialnym siedzi wojewoda i jego goście (powiększ zdjęcie)
 

Dzierżawa przez rolników łąk i pastwisk na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” była tematem spotkania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody Małgorzaty Joanny Golińskiej z rolnikami lubuskich gmin.

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie dotyczące dzierżawy przez rolników łąk i pastwisk na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty”, który znajduję się na terenie 4 gmin województwa lubuskiego (Górzyca, Kostrzyn nad Odrą, Słońsk, Witnica). Powierzchnia leśna Parku obejmuje 81,73 ha. Obecny krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Istniejące tu aktualnie zbiorowiska roślinne są typowe dla zagospodarowanych rolniczo dolin dużych rzek nizinnych.

– Bardzo się cieszę, że jest okazja do spotkania z Panią Minister, która nadzoruje działalność Parków Narodowych, w zakresie rozwiązania kwestii użytkowania łąk i pastwisk na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty”. Temat o którym będziemy dzisiaj rozmawiać jest ważny, bo dotyczy Ujścia Warty, gdzie są obszary tzw. wypasowe. Mamy gminę Witnicę i gminę Słońsk, gdzie jest bardzo dużo hodowców bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego. W związku z tym rolnicy są zainteresowani dzierżawą tych terenów – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda dodał, że uczestniczy w spotkaniach z udziałem przedstawicieli  Lubuskiej Izby Rolniczej, Lubuskiego Forum Rolniczego oraz organizacjami rolniczymi działającymi na terenie województwa jak również z samymi producentami rolnymi. Podkreślił także, że w czasie tych rozmów producenci rolni zasygnalizowali potrzebę opracowania rozwiązań prawno-organizacyjnych, które pozwoliłyby miejscowym rolnikom na korzystanie z łąk i pastwisk znajdujących się na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Joanna Golińska zapewniła w czasie spotkania, że główny postulat rolników dotyczący ograniczenia przetargów dla hodowców bydła został zapisany w projekcie ustawy.

W rozmowach udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Joanna Golińska, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Środowiska Agnieszka Dalbiak, Dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty” Konrad Wypychowski oraz rolnicy lubuskich gmin zainteresowanych użytkowaniem tych terenów.

O Parku Narodowym „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” jest jedynym tego typu Parkiem w Województwie lubuskim, powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków. Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach.

 

jk, GN

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-15 11:24:24
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie