Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI (2009-11-20)

91. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w wielu lubuskich powiatach, gminach i miastach. Wicewojewoda Jan Świrepo wziął udział w obchodach w Sulęcinie, Krzeszycach, Gorzowie Wielkopolski i Strzelcach Krajeńskich.
Miejskie obchody dnia niepodległości w Sulęcinie rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja. Dalsza część uroczystości odbyła się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie wręczano odznaczenia i medale. Wśród wyróżnionych znalazła się Szkoła Podstawowa w Wędrzynie, która otrzymała Odznakę Honorową Sybiraka. Na zakończenie w bogatym programie artystycznym wystąpiły Chór Biały Orzeł oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.
W Krzeszycach dla uczczenia Święta Niepodległości zorganizowano dla mieszkańców wystawę „Józef Piłsudski” ze zbiorów prywatnych Bronisława Tokarczuka oraz koncert patriotyczny. Uroczystość była okazją do uhonorowania Radnego Gminy Krzeszyce Stanisława Peczkajtisa, któremu Wicewojewoda Świrepo wręczył Brązowy Krzyż Zasługi.
W Gorzowie Wielkopolski podobnie jak przed rokiem uroczystości odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na skwerze wolności uczestnicy obchodów mieli okazję do obejrzenia na telebimie archiwalne zdjęcia sprzed 91 lat. W uroczystościach wzięli udział: parlamentarzyści, władze miasta, Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 61. Skwierzyńskiego Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej, historyczny odział 17 pułku Ułanów Wielkopolskich, Gorzowska Orkiestra Dęta, harcerze z pochodniami oraz mieszkańcy Gorzowa. Po apelu pamięci i salwie honorowej pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiatów w szacunku i czci tym wszystkim, którzy oddali życie za Ojczyznę.
W Strzelcach Kraj. mieszkańców zaproszono na koncert z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada. W Strzeleckim Ośrodku Kultury wystąpili m.in. chór „Cantus Decus”, zespół tańca ludowego „Krajna” oraz zespół „Diapazon” z Poznania.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie