Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Nowy Pomnik Historii w Lubuskiem (2017-03-15)

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczy w uroczystości wpisania nowych obiektów przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii. W tym roku z naszego regionu na listę został wpisany Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory na liście Pomników Historii najwyższe wyróżnienie nadano 60 obiektom o szczególnych wartościach oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W tym dwa z województwa lubuskiego: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu oraz Park Mużakowski, park w stylu krajobrazowym w Łęknicy.

W tym roku na listę Pomników Historii zostało wpisane kolejne 10 obiektów. Wśród nich z naszego regionu znajduje się Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku.

Nowe obiekty wpisane przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii:

 1. Gliwice – radiostacja
 2. Jawor – Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego, zwany Kościołem Pokoju
 3. Klępsk – Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
 4. Ozimek – żelazny, łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew
 5. Rydzyna – założenie rezydencjonalno-urbanistyczne
 6. Świdnica – Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika
 7. Świdnica – zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju
 8. Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze
 9. Tyniec – zespół opactwa Benedyktynów
 10. Wąchock – zespół opactwa Cystersów

Klępsk - kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół w Klępsku usytuowany został w centrum wsi, przy drodze prowadzącej z Sulechowa do Nowego Kramska. Wybudowana na niewielkim wzniesieniu świątynia, wraz z terenem wokół otoczona została otynkowanym murem z łamanego kamienia narzutowego. Na terenie przykościelnym znajduje się niewielki cmentarz oraz dwie kapliczki: neogotycka i współczesna.

Pierwsza wzmianka o miejscowości Klępsk pochodzi z roku 1314, w której jako właściciele wsi występują komes Jaktor oraz jego żona Jadwiga. Źródła XIV wieczne wspominają także o istniejącej w owym czasie parafii w Klępsku.

Od roku 1385 do 1388 właścicielami wsi są Hannus de Calkrute i FriczTreppelen. Wówczas to w miejscowości istnieje już kościół drewniany, o konstrukcji zrębowej, którego zachodnia ściana nawy, zachowana do dzisiaj, wydatowana została metodą dendrochronologii na okres pomiędzy 1367-1377.

Świątynia w Klępsku została poświęcona dla potrzeb rytuału rzymskokatolickiego już 19 sierpnia 1945 r., jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Pierwsze odnotowane po II wojnie światowej prace konserwatorskie wykonano w roku 1954. Polegały one na konserwacji gotyckiego poliptyku. W roku 1973 oczyszczono i zabezpieczono polichromie wnętrza, rok później wykonano konserwację chrzcielnicy. W latach 1990-1993 przeprowadzono prace o charakterze budowlanym, polegające na położeniu nowego gontu na kościele i wieży, wykonaniu obróbek blacharskich a także remoncie elewacji i wymianie podłogi w prezbiterium. Następnie, do roku 1997 systematycznie prowadzono konserwację zabytkowego wystroju i wyposażenia wnętrz, malowideł stropu nawy i sklepienia prezbiterium, parapetów empor a także epitafiów.

Źródło: Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego

 

jk

Powiązana galeria zdjęć:

 • Wszystkie galerie:

Nowy Pomnik Historii w Lubuskiem

Kancelaria Prezydenta RP
Nowy Pomnik Historii w Lubuskiem
Kancelaria Prezydenta RP
Nowy Pomnik Historii w Lubuskiem
Kancelaria Prezydenta RP
Nowy Pomnik Historii w Lubuskiem

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-03-30 15:02:51
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie