Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Nie blokuj kolejki po życie - spotkanie w CPR w Poznaniu (2017-02-13)

 

W Poznaniu odbyły się centralne, organizowane przez MSWiA  uroczystości związane z obchodami  Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Wiceminister Tomasz Zdzikot złożył gratulacje dla całego zespołu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz wyróżnił operatorów numeru alarmowego 112: Jolantę Szulc i Łukasza Mireckiego.

- Numer 112 służy do ratowania życia. O tym pamiętajmy i o tym mówmy. Serdecznie Państwu dziękuję za cały rok trudnej i ciężkiej pracy i za Państwa zaangażowanie. Wasza praca jest bardzo odpowiedzialna i ukierunkowana na pomoc drugiemu człowiekowi. – powiedział wiceminister Tomasz Zdzikot podczas spotkania w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Spotkanie było zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

Nie blokuj kolejki po życie

Tylko w 2016 r. w centrach powiadamiania ratunkowego zarejestrowano łącznie 19 482 287 zgłoszeń przychodzących. Aż  9 084 595 (46,63% wszystkich) były zgłoszeniami fałszywymi.  W 6 644 424 przypadkach (34,1% wszystkich) dzwoniący anulował połączenie w ciągu kilku pierwszych sekund. Średni czas oczekiwania dzwoniącego na odbiór zgłoszenia alarmowego wynosi około 9,5 sekundy

- To był trudny i ważny rok, w którym mieliśmy Światowe Dni Młodzieży. Sukces i bezpieczeństwo podczas tego wydarzenia to także Państwa zasługa. Jak odpowiedzialne zadanie spoczywa na Państwa barkach pokazują statystyki (…) Niestety cały czas utrzymuje się tendencja, którą chcielibyśmy zmienić – odnotowujemy bardzo dużą liczbę połączeń fałszywych i bezzasadnych. Numer 112 nie służy do zabawy – to numer który ratuje życie. Pamiętajmy o tym – powiedział wiceszef MSWiA.

Centra Powiadamiania Ratunkowego

Obecnie w CPR w całej Polsce pracuje 1240 osób, to o 218 więcej niż w 2015r. Spotkanie było okazją do uhonorowania 34 operatorów numerów alarmowych. Odznaczenia wręczył Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA. W Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, które było pierwszą tego rodzaju jednostką w Polsce obchodziło niedawno swoje 5-lecie.

Polacy doceniają pracę operatorów numeru 112

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało badania sondażowe na temat numeru 112. Zdecydowana większość Polaków wie, kiedy należy dzwonić pod numer 112. 83% wskazuje, że w każdej sytuacji zagrażającej zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Numer 112 w największym stopniu kojarzony jest z wzywaniem pogotowia ratunkowego, czy to do omdlenia (70%), czy wypadku (70%) i byłby w tych sytuacjach wykorzystywany częściej niż 999 – bezpośredni numer do pogotowia. Pod numer 112 zdarzyło się dzwonić co trzeciemu (34%) Polakowi. Najczęściej chodziło o zgłoszenie jakiejś niebezpiecznej sytuacji (29%), wypadku drogowego (29%) lub nagłej utraty przytomności (20%). Prawie wszyscy (90%) badani, którzy dzwonili pod numer 112, byli zadowoleni z tego, jak operator obsłużył ich zlecenie. Trzy czwarte (73%) Polaków wie, że z numeru 112 mogą skorzystać w całej Unii Europejskiej.

Aplikacja do wysyłania zgłoszeń

Podczas spotkania wiceminister Tomasz Zdzikot ogłosił także konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych, w szczególności przez osoby głuche lub niedosłyszące. Dowiedz się więcej. 

Jak korzystać z numeru alarmowego 112?

Rozmawiając z operatorem pamiętaj:

  • Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
  • Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
  • Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
  • Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych

MSWiA, CPR

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-02-13 13:30:18
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie