Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Miejsce wsparcia dla potrzebujących (2018-02-12)

 

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wspólnie z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem wzięli udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego działają 32 takie ośrodki.

– Cieszę się, że samorząd podjął tak dobrą decyzję o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. W Lubuskiem mamy aż 32 Domy Samopomocy, a w nich 919 miejsc. Powiat strzelecko-drezdenecki jest w ścisłej czołówce, z 4 Domami Samopomocy. W naszym województwie są dwa powiaty, w których Środowiskowe Domy Samopomocy jeszcze nie powstały - to Żagań i Wschowa. Jako wojewoda serdecznie zachęcam do starania się o dofinansowanie rządowe na otwarcie takich placówek – powiedział Wojewoda Lubuski.

– Chcę żeby uśmiechnięte twarze uczestników znajdowały tu codziennie wspaniałą atmosferę. Życzę by ten dom był otwarty i przyjazny dla ludzi oraz dawał im wsparcie jakiego potrzebują – dodał wojewoda Władysław Dajczak.

W Środowiskowym Domu Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc. Obiekt jest parterowy, położony w cichej i spokojnej okolicy, z przynależnym terenem rekreacyjnym. Łączna kwota wydatków poniesionych na ten cel w 2017 r. wynosiła 923.650 zł, z tego  środki pozyskane z rezerwy celowej budżetu państwa 868.650 zł oraz środki wygospodarowane w budżecie Wojewody Lubuskiego – 55.000 zł.

Kadrę merytoryczną Domu stanowi łącznie 6 osób, w tym kierownik jednostki, 5 pracowników (3 terapeutów zajęciowych i 2 instruktorów terapii zajęciowej). W Domu prowadzone są następujące formy terapii: socjoterapia, arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia, terapia Snoezelen. Uczestnicy uczestniczą w treningu czystości, porządku, umiejętności interpersonalnych, kulinarnym, budżetowym i manualnym.

 Środowiskowe domy samopomocy w Lubuskiem

W województwie lubuskim funkcjonują 32 środowiskowe domy samopomocy. Oferują łącznie 919 miejsc w trzech dopuszczalnych ustawowo typach:

  • dla osób przewlekle psychicznie chorych - 231 miejsc (typ A);
  • dla osób upośledzonych umysłowo - 564 miejsca (typ B);
  • dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych – 124 miejsca (typ C).

Wśród funkcjonujących na terenie województwa jednostek, 28 prowadzonych jest przez gminę, pozostałe 4 - przez powiat. Wszystkie jednostki powiatowe oraz 19 jednostek gminnych to odrębne jednostki organizacyjne. Pozostałe 9  ŚDS działa nadal w strukturach ośrodków pomocy społecznej.

jk, WPS

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Miejsce wsparcia dla potrzebujących

mo
Miejsce wsparcia dla potrzebujących
mo
Miejsce wsparcia dla potrzebujących
mo
Miejsce wsparcia dla potrzebujących

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-03-01 13:44:38
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie