Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Lubuskie z kolejnym rządowym wsparciem! (2020-11-20)

 
 
 
Dzięki wsparciu rządowego programu „Mosty dla regionów” powstanie nowy most na rzece Noteć. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał pozytywną opinię dotyczącą dofinansowania z budżetu państwa prac przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy mostu.

Nowy most powstanie nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn - Goszczanowo w m. Gościmiec. Jest to ważna inwestycja dla województwa lubuskiego, niezbędna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, istniejący most jest w złym stanie technicznym. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy mostu w ramach programu ”Mosty dla regionów” przekazał podczas konferencji online wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Wkrótce rozpoczną się prace związane z przygotowaniem dokumentacji. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na ten cel przekazuje dofinansowanie w wysokości 560 000 zł. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji wynosi  700 000 zł.

– Jest zgoda ministra finansów na sfinansowanie początkowych prac projektowych, zadania polegającego na rozbiórce istniejącego i budowie nowego mostu nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn - Goszczanowo w m. Gościmiec. To decyzja, która daje początek inwestycji. Samo projektowanie to jest kwota około 700 000 zł. z czego 560 000 zł będzie zadysponowane na rzecz województwa lubuskiego, które będzie beneficjentem i będzie przeprowadzał całą inwestycję – powiedział wiceminister dodając, że sam projekt wykonania budowy szacowany jest na kwotę 24 100 000 zł.

Wojewoda Lubuski podkreślił, że jest to kolejna dobra inwestycja dla samorządów województwa lubuskiego. Kolejne dofinansowane z programu rządowego dla ważnej i oczekiwanej inwestycji w Lubuskiem.

– Bardzo się cieszę, jako przedstawiciel rządu premiera Mateusza Morawieckiego w województwie lubuskim, że te dobre informacje dla samorządowców związane z pieniędzmi na infrastrukturę płyną od 2016 roku. Nowy most na rzece Noteć jest niezbędną inwestycją dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, niezmiernie ważna przeprawa dla gminy Zwierzyn. Dziękuję samorządowi województwa, że wystąpił z takimi wnioskami do ministerstwa – powiedział w czasie konferencji wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przypomniał, że w latach 2016-2020 do samorządów na dofinansowanie remontu dróg trafiło prawie 400 milionów złotych. Jest to kwota, która przewyższa w sposób znaczący dofinansowanie w latach 2011-2015, które wynosiło 148 milionów złotych.

O inwestycji

Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn - Goszczanowo w m. Gościmiec:

  • Wnioskowana kwota dofinansowania przygotowania dokumentacji: 560 000 zł

  • Całkowity koszt przygotowania dokumentacji:  700 000 zł

  • Szacowany koszt budowy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi: 24 100 000 zł

  • Planowany termin zakończenia przygotowywania dokumentacji: grudzień 2021 r.

Budowa nowej przeprawy przez Noteć w m. Gościmiec zapewni utrzymanie ciągłości ruchu drogowego na DW 157. Takie działanie będzie miało wpływ na zapewnienie możliwości rozwoju i zwiększenia potencjału gm. Zwierzyn, Drezdenko oraz gmin ościennych. Inwestycja jest niezbędna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Istniejący most przez rz. Noteć jest w złym stanie technicznym.

Konferencja online odbyła się z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy, wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, marszałka województwa lubuskiego Elżbiety Polak, wójta gminy Zwierzyn Karola Neumanna..

Mosty dla regionów

Program „Mosty dla regionów” premier Mateusz Morawiecki ogłosił w maju 2018 roku. W programie samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. 

Przystępując do programu, zarząd województwa lubuskiego wskazał trzy potencjalne lokalizacje: dwie na Odrze (w Pomorsku i Połęcku) i jedną na Noteci (Gościmiec).

 

jk

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2020-11-20 21:43:25
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie