Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Lubuskie Święto Plonów z Wojewodą (2018-09-10)

Dożynki są największym w roku świętem rolników. XX Lubuskie Święto Plonów obchodzono w Babimoście z udziałem Wojewody Lubuskiego.  Już wiadomo, że Rząd zwiększa pomoc dla rolników.  

Najważniejsze dożynki w regionie  - Lubuskie Święto Plonów rozpoczęła msza św. dziękczynna za tegoroczne plony w kościele św. Wawrzyńca w Babimoście, którą celebrował bp Stefan Regmunt. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta. Wśród zaproszonych gości obecny był poseł Jerzy Materna oraz radni Województwa Lubuskiego,  Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp. , Babimostu i przedstawiciele pozostałych miast z regionu.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak  dziękował lubuskim rolnikom za ich wkład w polską gospodarkę.

- Dożynki są dziękczynieniem za żniwa i nasz codzienny chleb. W tym roku z powodu katastrofalnej suszy doceniamy szczególnie trud  i ciężką pracę rolników. Wszyscy, którzy ponieśli stratę ze względu na niesprzyjającą aurę mogą liczyć na pomoc i wsparcie państwa. Jestem w stałym kontakcie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i dołożę wszelkich starań, aby wypłaty odszkodowań rolniczych w regionie lubuskim przebiegały szybko i sprawnie – deklarował Wojewoda Lubuski.

- W obliczu tegorocznej, ogromnej suszy angażujemy nadzwyczajne środki. Wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna, dlatego apeluję do wszystkich gmin, aby niezwłocznie przedstawiły kalkulacje dotyczące strat w wyniku suszy – ciągle bowiem brakuje dużej części obliczeń. Problemy w melioracji również wynikają z ogromu zaniedbań, rozpoczęliśmy już prace nad szerokim programem retencji wodnej oraz budowy systemów melioracji – napisał w specjalnym liście skierowanym do rolników Premier RP Mateusz Morawiecki.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informował, że strat w uprawach jest znacznie więcej niż na początku przypuszczano. Dlatego też środki na odszkodowania, które początkowo planowano, czyli 800 mln zł, będą większe, co będzie dyskutowane w Sejmie. To będzie ok. 1,5 mld zł – zapowiedział Minister Rolnictwa  Jan Krzysztof Ardanowski.

W trakcie uroczystości Wojewoda Lubuski wręczył odznaczenie państwowe oraz  odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wojewoda odwiedził też stoiska z produktami regionalnymi przygotowanymi przez przedstawicieli i kółek i związków rolniczych.

mw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Lubuskie Święto Plonów z Wojewodą

Autor mkm
Wojewoda na Lubuskim Święcie Plonów
Autor mkm
Wojewoda w Korowodzie Dożynkowym
Autor mkw
Wieńce Dożynkowe
Autor mkm
Wojewoda na Lubuskim Święcie Plonów

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 11:59:55
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie