Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Lubuscy rolnicy poszkodowani przez suszę mogą liczyć na pomoc rządu (2018-09-12)

Uczestnicy spotkania siedzą  na sali konferencyjnej.
 

Rafał Romanowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkali się z lubuskimi rolnikami, którzy  domagają się szybszej wypłaty odszkodowań i decyzji w sprawie rozpoczęcia szacowania strat m.in. w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych.

Minister Rafał Romanowski, po spotkaniu z grupą 90 lubuskich rolników uzgodnił ze  służbami wojewody, że zostanie sporządzony raport z wykazem konkretnych klas gruntów, na których są uprawiane kukurydza i buraki cukrowe.

- W komunikatach, które publikuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław nie pojawiają się te odmiany roślin,  jako objęte suszą. Będziemy więc szukali rozwiązań, aby można było  oszacować jak najszybciej  straty w gospodarstwach. Sporządzone protokoły będą podstawą do ubiegania się przez rolników o różne formy pomocy – wyjaśniał Minister Romanowski.

- Nigdy w historii Polski nie było takiej pomocy w związku z klęską suszy; w 2015 przeznaczono 450 mln zł wsparcia, teraz jest to 1,5 mld zł – mówił Minister Romanowski

- Szacowanie strat w związku z klęską suszy powinno być priorytetem każdego samorządu, bo to dotyczy rolników z ich terenu.  Z przykrością stwierdzam, że jeszcze 10 gmin nie przekazało protokołu, a rolnicy czekają na pomoc – zauważył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

W Województwie lubuskim poszkodowanych przez susze zostało ponad 4 tys. gospodarstw rolnych a straty objęły 815 tys. hektarów.

 Minister Romanowski wskazywał  na formy pomocy jakie państwo oferuje rolnikom poszkodowanym przez susze, m.in.:

- 1 tys. zł do ha dla 70% i więcej strat w uprawie (jeśli było ubezpieczenie min. 50% upraw),

- 500 zł do ha dla strat w uprawie między 30 a 70% (jeśli mieli min. połowę ubezpieczoną,  250 zł/ha jeśli ubezpieczenia nie było)

- proponowana przez KOWR pomoc w formie odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody;

Susza – formy pomocy – ważne linki:

https://www.gov.pl/rolnictwo/susza-formy-pomocy

https://www.gov.pl/rolnictwo/pomoc-finansowa-dla-rolnikow-ktorzy-poniesli-straty-w-uprawach-rolnych-w-wyniku-suszy-lub-powodzi

mw

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Lubuscy rolnicy poszkodowani przez suszę mogą liczyć na pomoc rządu

Autor mw
Minister Romanowski i Wojewoda Lubuski na spotkaniu z lubuskimi rolnikami
Autor mw
Lubuscy rolnicy na spotkaniu z Ministrem Romanowskim i Wojewodą Lubuskim
Autor mw
Lubuscy Rolnicy na spotkaniu z Ministrem Romanowskim i Wojewodą Lubuskim
Autor mw
Minister Romanowski i Wojewoda Lubuski na konferencji prasowej

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 11:44:03
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie