Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Konferencja dotycząca Sieci Szpitali (2018-10-09)

 

Podczas konferencji prasowej Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak odniósł się do informacji dot. funkcjonowania „sieci szpitali” i zdementował nieprawdziwe informacje, które zostały przedstawiane przez Ewę Kopacz i Bartosza Arłukowicza – byłych Ministrów Zdrowia oraz Marszałka Województwa Lubuskiego, Parlamentarzystów i Prezesa gorzowskiego Szpitala.

Nieprawdą jest, że Szpital w Gorzowie Wlkp. za pierwsze półrocze 2018 r. uzyskał stratę finansową w wysokości 11 mln zł. Zgodnie z danymi przekazanymi przez ww. podmiot do Ministerstwa Zdrowia  za pośrednictwem Wojewody Lubuskiego, strata wynosiła niespełna 4 mln zł. Zatem Pani Marszałek albo przekazuje medialnie dane niezgodne ze stanem faktycznym, albo świadomie manipuluje tymi danymi i błędnie raportuje do Ministerstwa Zdrowia. Nieprawdą jest również, że od 5 lat Szpital po raz pierwszy odnotował stratę.

Kolejnym przekłamaniem jest informacja, jakoby nastąpiło ograniczenie koszyka świadczeń zdrowotnych, co wskazała Pani Ewa Kopacz – były Premier i Minister Zdrowia w rządzie Platformie Obywatelskiej.

Nieprawdę jest także, iż zlikwidowano Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną. Przeciwnie, od października  2017 r. świadczenia te są sprawniej realizowane, tzn. przy szpitalach, które są w sieci szpitali. Takie rozwiązanie, oprócz tego że poprawiło organizację i dostępność do tych usług i znacząco odciążyło Szpitalne Oddziały Ratunkowe, które przeznaczone są dla pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Dyrektor Wydziału Zdrowia Bożena Chudak poinformowała, że w 2015 roku wg rankingu Euro Health Consumer Index, Polska znajdowała się na 3 miejscu od końca wśród krajów europejskich. Dzięki zmianom systemowym jakie następują w ochronie zdrowia, w roku 2017 odnotowano korzystny wzrost w rankingu.

Dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber podkreślił, że rolą NFZ jest finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, a nie podejmowanie działań mających na celu zbilansowanie szpitali. Szczegółowo wyjaśnił zasady finansowania świadczeń zdrowotnych, w tym ryczałt dla szpitali znajdujących się w sieci szpitali. Zauważył, że ryczałt jest wyzwaniem dla zarządzających szpitalami, jednakże daje on inne możliwości w elastycznym  zarządzaniu nimi, w tym optymalizacji kosztów. Dodatkową korzyścią bycia w sieci szpitali jest to, że szpitale maja zagwarantowane środki i nie muszą się ubiegać o nie w trudnych, sformalizowanych konkursach. Zdementował również, że ryczał jest stały. Przekazał informację, że w niedługim czasie LOW NFZ zaproponuje świadczeniodawcom nowe wartości ryczałtu. Zaznaczył również, że ryczał nie jest jedyną formą finansowania przez LOW NFZ, ponieważ jest szereg świadczeń poza ryczałtowych, w tym świadczenia kosztochłonne.

Wojewoda wyraził ubolewanie nad tym, że Szpital, który powinien zajmować się pacjentami, staje się areną politycznych rozgrywek Platformy Obywatelskiej.

 

 

Kw,WZ

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-10-16 07:49:27
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie