Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Komunikat Wojewody Lubuskiego ws. szczepionek (2018-02-06)

Informacja o aktualnych działaniach służb Wojewody Lubuskiego ws. przerwania łańcucha chłodniczego szczepionek w województwie lubuskim.
 
W wyniku działania orkanu „Ksawery” w dniu 5/6 października 2017 r. w Lubuskiem doszło do dużych uszkodzeń linii energetycznych, szczególnie w południowej części województwa. Ponad 80% odbiorców straciło zasilanie w energii elektrycznej. Dotyczyło to również szpitali jak i przychodni.

Złamanie procedur
 
Brak prądu w podmiotach leczniczych, wykonujących szczepienia ochronne sprawił, że urządzenia chłodnicze, które zabezpieczały szczepionki nie działały. Wpłynęło to negatywnie na warunki przechowywania, w wyniku czego doszło do przerwania zimnego łańcucha chłodniczego, który jest niezbędny do prawidłowego przechowywania preparatów szczepionkowych (od +2ºC do +8ºC). Wdrożone procedury nadzorczo - kontrolne potwierdziły przerwanie łańcucha chłodniczego i użycie szczepionek w stosunku co do których zachodzi podejrzenie wady jakościowej szczepionek. Stosowanie takich szczepionek jest złamaniem procedur i podlega wyjaśnieniom właściwych służb i organów ścigania. Do dnia dzisiejszego do Wojewody Lubuskiego żaden z podmiotów leczniczych oraz nikt z pacjentów nie zgłosił niepożądanych odczynów poszczepiennych.
 
Podejmowane działania Wojewody Lubuskiego i jego służb dążą do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów, w tym uzyskania właściwej odporności poszczepiennej zaszczepionych osób .Nakierowane są one również na działania podmiotów leczniczych łamiących lub omijających obowiązujące procedury w ramach szczepień ochronnych.
 
Kontrole przeprowadzone w podmiotach leczniczych wykazały 10 takich podmiotów, w którychInspektorzy stwierdzili uchybienie obowiązujących procedur w zakresie szczepień ochronnych. Przypadki działalności podmiotów, w których stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie przekazane zostały do prokuratury.

Użycie szczepionek
 
Zespół ds. szczepień przy Ministrze Zdrowia, którego sekretarzem jest dr Paweł Grzesiowski, wydał opinię opierającą się na rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia „Temperature sensivity of vaccines” WHO IVB/06.10 („Wrażliwość szczepionek na temperaturę). Publikacja WHO została przygotowana na podstawie szeroko zakrojonych badań. Zgodnie z zaleceniami zespołu przechowywanie szczepionek poza optymalnym zakresem temperatur przez kilkanaście godzin nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, a jedynie skraca kilkuletni okres przydatności do użycia, gwarantowany przez producenta do kilku miesięcy.
 
6 lutego br., w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w tej sprawie również spotkanie robocze przedstawicieli służb wojewody, któremu przewodniczył Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch. W rozmowach udział wzięli Dyrektor Wydziału Zdrowia LUW Bożena Chudak, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Dorota Konaszczuk, p.o Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotr Bromber, Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim Adam Chojnacki.

 

 

 

 

 

GIF, jk, kw

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-02-14 15:14:05
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie