Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Kolejna dobra informacja dla samorządów (2020-12-09)

 

244.570.794,12 zł  dla woj. lubuskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 84.052.170.12 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.

– Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki naboru na drugi etap, tzw. konkursowy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – powiedział w czasie konferencji prasowej wojewoda Władysław Dajczak. – 23 lipca 2020 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o stworzeniu rządowego Funduszu, który miał za zadanie bezzwrotne wsparcie dla samorządów, których przychody zostały ograniczone poprzez pandemię koronawirusa – przypomniał wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda podkreślił, że w pierwszym naborze, który trwał od 27 lipca 2020r. do 10 sierpnia 2020r., wszystkie samorządy w województwie lubuskim złożyły wnioski i wszystkie dostały dofinansowanie. Lubuskie gminy i powiaty otrzymały 160 mln 518 tys. złotych.

– 24 sierpnia został ogłoszony drugi nabór, do drugiego etapu, tzw. etap konkursowy. Nabór trwał do 30 września br. W Lubuskiem do wojewody złożonych zostało 300 wniosków przez samorządy powiatowe i gminne. 73 wnioski otrzymało dofinansowanie, kwota dofinansowania wynosi 84 miliony 52 tys. złotych. To jest duże wsparcie dla samorządów i kolejna dobra informacja – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Budowa i wyposażenie nowego budynku przedszkola, Stworzenie Centrum Wsparcia Rodziny wraz z placówką opiekuńczo–wychowawczą z miejscami interwencyjnymi dla dzieci, Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez przebudowę nawierzchni dróg gminnych (ponad 8 km), Przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków i modernizacja stacji uzdatniania wody, Doposażenie centralnej sterylizacji do możliwości przeprowadzania zabiegów u pacjentów z podejrzeniem Covid-19, Przebudowa pomieszczeń w klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych.

To tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do woj. lubuskiego trafi z budżetu państwa w sumie 244.570.794,12 zł . A to nie koniec, bo przed drugi nabór w części konkursowej.

O tym, ile środków trafi do województwa lubuskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

https://www.lubuskie.uw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/idn:21261.html

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:

4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty)

1,65 mld (nabór ruszy wkrótce)

Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

 Na co przeznaczymy przyznane właśnie środki?

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 84.052.170.12 zł pozwoli nam zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować m.in.: przebudowę pomieszczeń w klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych, budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, termomodernizację budynków użyteczności publicznej (szkoły, żłobki, szpitale), remonty i budowy dróg.

4,35 mld na inwestycje lokalne w gminach, powiatach i województwach

Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in.  budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

 

  • Pełna lista zadań sfinansowanych z części konkursowej dla województwa znajduje się w tebeli.

jk, KPRM

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Wykaz zaakceptowanych wniosków składanych przez lubuskie jst Wykaz zaakceptowanych wniosków składanych przez lubuskie jst 2020-12-09 14:01
Jolanta Krynicka
242.73KB Wykaz zaakceptowanych wniosków składanych przez lubuskie jst pobierz

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2020-12-10 10:27:15
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie