Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

KARIN WOLFF NA SPOTKANIU Z WOJEWODĄ (2010-09-07)

Wojewoda Helena Hatka spotkała się z Karin Wolff, która na pograniczu polsko-niemieckim słynie głównie z przekładów polskiej literatury na język niemiecki. - Jest Pani ambasadorką literatury polskiej w Niemczech, która pomaga naszym sąsiadom zrozumieć Polaków – mówiła Wojewoda.
 
Działalność Karin Wolff na polsko-niemieckim pograniczu znana jest przede wszystkim w środowisku kulturalnym. Doceniana była wielokrotnie przez Ministra Kultury i Zarząd Głównego Stowarzyszenia ZAiKS. Nagrody i wyróżnienia, które odbierała dotyczą nie tylko tłumaczonych dzieł literackich, ale również organizowanych od kilku lat Jesiennych Salonów Literatury Polskiej we Frankfurcie nad Odrą. Nad tym wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym honorowy patronat sprawować będzie Wojewoda Helena Hatka.
 
Pierwszy z zaplanowanych wieczorów, który poświęcony będzie twórczości nieżyjącego już gorzowskiego twórcy Kazimierza Furmana, zorganizowany zostanie w styczniu 2011 roku. Jego poezję w wersji dwujęzycznej prezentować będą studenci z Collegium Polonicum w Słubicach.
 
Osoba Karin Wolff związana jest nie tylko ze sztuką. W byłym NRD działała w opozycji demokratycznej przez co była prześladowana przez aparat państwowy. Potem wspólnie z matką począwszy od 1981 roku wysyłała do Polski dary i papier do drukowania. W dowód uznania w XXX-lecie powstania „Solidarności” otrzymała Medal Wdzięczności, który przyznawany jest obcokrajowcom za pomoc Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację. - Bez wsparcia takich wspaniałych ludzi nie mielibyśmy odwagi podnieść głowy i odzyskać wolności. Pomoc takich przyjaciół jak Karin Wolff była i jest bezcenna – podkreślała Helena Hatka. Podobne medale w tym roku otrzymało 325 osób z całego świata w tym 20 pośmiertnie.
 
Jednocześnie Wojewoda zapowiedziała, że będzie wspierać działania związane z integracją na polsko-niemieckim pograniczu i zaprosiła wszystkich do udziału w Jesiennych Salonach Literatury Polskiej.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie