Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Inwestycje w Kostrzynie nad Odrą (2018-04-09)

 

W Urzędzie Miasta Kostrzyna nad Odrą odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie obwodnicy oraz mostu. Udział w niej wzięli Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze Marek Langer oraz prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Kielec.

- W roku 2015, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało rządy w państwie, Narodowy Programie Budowy Dróg i Autostrad posiadał zapisane inwestycje, na które nie zabezpieczono pieniędzy. Były to inwestycje wyborcze – podkreślił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, dodając, że spotkał się wielokrotnie z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w tej sprawie.

– Te inwestycje w Lubuskiem są bardzo potrzebne. Postanowiliśmy, że spróbujemy je zrealizować. Dziś, po ponad dwóch latach chcemy powiedzieć, jak wygląda ich realizacja – zaznaczył Wojewoda Lubuski. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska opowiedziała o działaniach dotyczących budowy mostu granicznego i na jakim etapie się znajdują:

- We wrześniu 2017 roku, po intensywnych negocjacjach, wyznaczeni przedstawiciele parafowali uzgodniony tekst umowy pomiędzy stroną polską i niemiecką. W związku z tym, że projekt umowy zawiera postanowienia dot. podatku vat, różne od prawa unijnego, konieczne było wystąpienie do Komisji Europejskiej o uzyskanie zgody. Do końca pierwszego półrocza proces powinien zostać zakończony i dopiero wtedy możliwe będzie podpisanie umowy. Żeby umowa wyszła w życie musi ją zatwierdzić Rada Ministrów w Polsce i Parlament w Niemczech – wytłumaczyła Minister Elżbieta Rafalska.

- Budowa obwodnicy Kostrzyna jest inwestycją niezależną od budowy mostu granicznego. Szacunkowy koszt budowy obwodnicy to 185 mln zł. Możemy rozpocząć przygotowywanie studium ekonomicznego, technicznego i środowiskowego – zaznaczył dyrektor oddziału GDDKiA Marek Langer.

Burmistrz miasta Kostrzyna Andrzej Kunt wraz z prezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztofem Kielcem podkreślali wagę inwestycji zarówno dla rozwoju regionu, jak i życia mieszkańców miasta i jego okolic.

 

kw

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2018-04-19 11:46:47
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie