Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Fundusz Inwestycji Samorządowych (2020-06-25)

 
 
 

Wojewoda Lubuski ogłosił dobrą informację dla samorządów, czyli wielki program rządowego wsparcia inwestycji gminnych i powiatowych. Szacowane kwoty dla samorządów to w skali kraju 6 mld zł i 160 mln zł dla lubuskiego. 

- Fundusz będzie wspierał samorządy, które zwracały się do rządu o pomoc. Pandemia odbiła się na ich budżetach, a nasz Rząd dostrzega tę sytuację. Samorządy, podobnie jak przedsiębiorcy również otrzymają wsparcie. Fundusz opiewa na kwotę 6 mld zł, a wstępny termin uruchomienia programu przypada na 1 sierpnia. Z wstępnych obliczeń wynika, że nasze województwo może liczyć na 160 mln zł – wyjaśniał wojewoda dodając, że obecnie ustawa znajduje się w Senacie, a jej wprowadzenie zależy od sprawności prowadzonych prac.

Pieniądze z Funduszu będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. Wysokość przekazanych środków będzie zależała od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. 

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Tarczy dla samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi i chodniki. Co ważne, to także zastrzyk dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.

Zdaniem samorządowców

Swoje plany na zagospodarowanie środków z Tarczy dla Samorządów przestawiły obecne na konferencji prasowej Wicestarosta Gorzowska Magdalena Słomińska i Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska.

- Środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych przeznaczymy na rewitalizację Dobiegniewa oraz zbudowanie pierwszego budynku komunalnego. Mieszkańcy oczekują na mieszkania komunalne, a te środki pozwolą nam na wkład własny – zaznaczyła Burmistrz Sylwia Łaźniewska.

- Z pewnością skupimy się na inwestycjach drogowych, jednak te społeczne również się pojawią – powiedziała Wicestarosta Magdalena Słomińska, która zaznaczyła, że powiat może liczyć na ok. 4,5 mln zł.

Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego

Założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych, w imieniu wojewody, przedstawił dyrektor biura wojewody Karol Zieleński, który spotkał się z samorządowcami w czasie Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. 

Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Co ważne, pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, więc nie trzeba będzie ich zwracać.kw

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-07-06 14:23:58
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie