Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 (2020-02-13)

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Podsumowano współpracę jednostek w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. Wojewoda Lubuski wręczył również nagrody dla laureatów konkursów o numerze 112 oraz wyróżnił trzech młodych ludzi, którzy wykazali się bohaterską postawą.

W obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 wzięli w udział m.in. przedstawiciele lubuskiej policji, straży pożarnej, państwowego ratownictwa medycznego. Wydarzenie było okazją do podsumowania współpracy jednostek w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. Omówiono również funkcjonowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób szczególnie wyróżniających się podczas codziennej pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wojewoda wręczył podziękowania operatorom numeru alarmowego, administratorom systemu teleinformatycznego oraz pracownikom administracji.

– Chciałbym serdecznie podziękować operatorom, którzy obsługują numer alarmowy 112. Wykonujecie bardzo odpowiedzialną, piękną oraz ważną społecznie pracę. Śmiało możemy powiedzieć, że  dzięki Wam udało się uratować wiele istnień ludzkich – mówił Wojewoda Lubuski dodając, że dla normalnego człowieka sytuacja zagrożenia życia ludzkiego jest rzadka.

– Natomiast dla Was  to codzienność. To jest również ogromne obciążenie. Chcę jako wojewoda oraz w imieniu mieszkańców dzisiaj Wam podziękować, za to, że tak rzetelnie i ciężko pracujecie aby ratować ludzkie życie- podkreślił Władysław Dajczak.

Podsumowanie działań edukacyjnych

W czasie spotkanie podsumowano działania edukacyjne, które promowały numer alarmowy 112. Wojewoda Władysław Dajczak wręczył nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci - „Jestem bezpieczny - znam numer alarmowy 112” zorganizowanym przez Wojewodę Lubuskiego wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra działającym przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zwycięzcy:

  • I miejsce - Zuzanna Idryjan Szkoła Podstawowa nr 27 Stary Kisielin, ul. Szkolna Zielona Góra
  • II miejsce - Oliver Otulakowski Szkoła Podstawowa w Dobiegniewie ul. Gdańska 8
  • III miejsce - Magdalena Michalak Przedszkole nr 4 ul. B. Chrobrego 33 Krosno Odrzańskie
  • Wyróżnienie - Miłosz Groch Zespół Edukacyjny nr 7 w Zielonej Górze

Nagrody zostały także wręczona dla laureatów konkursu na „Opowiadanie o numerze alarmowym 112”, ogłoszonego przez Wojewodę Lubuskiego. Młodzież wykazała się znajomością tematu, przedstawiając w swoich pracach sytuacje zagrażające życiu i wymagające wezwania pomocy na numer alarmowy 112. 

Zwycięzcy:

  • Maria Rogala opowiadanie „ Co ja zrobiłem?” -   Szkoła Podstawowa w Cigacicach,
  • Jakub  Wilk opowiadanie „ Dzisiaj Ty pomożesz komuś, jutro ktoś pomoże Tobie” -  Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Obrońców Warszawy w Łagowie

Wyróżnienia za bohaterską postawę

Wojewoda Władysław Dajczak wyróżnił także trzech chłopców, którzy wykazali się bohaterską postawą, empatią i natychmiastową reakcją w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia.

– Serdecznie Wam gratuluję wyjątkowej postawy, którą się wykazaliście ratując życie. Wymagała ona odwagi i niezłomnego charakteru. Wasza natychmiastowa reakcja w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia, budzi mój wielki szacunek i jest godna naśladowania – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

  • Jan Jantos i Franciszek Rożek z Zielonej Góry wracając z treningu usłyszeli wołanie o pomoc. Natychmiast zareagowali i odnaleźli starszą kobietę, która spadłą ze schodów i doznała znacznych obrażeń. Zadzwonili na numer 112, z opanowaniem odpowiadali na pytania operatora oraz zaopiekowali się kobietą.
  • Patryk Margiewicz, uczeń I LO w Gorzowie Wielkopolskim w drodze do szkoły zauważył, że kierowca jadącej śmieciarki zasłabł w kabinie. Wskoczył więc do środka, zatrzymał pojazd i zaczął pomagać mężczyźnie. Dzięki jego postawie i natychmiastowej reakcji udało się szybko wezwać pomoc jak i uniknąć zagrożenia w ruchu drogowym.

Numer Alarmowy 112

11 lutego w całej Europie obchodzony  jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Obchodom towarzyszą imprezy promujące numer alarmowy 112 w państwach unijnych. Działania promujące wiedzę o numerze 112 wśród dzieci, młodzieży i osób starszych mają doprowadzić do ograniczenia wskaźnika zgłoszeń fałszywych.

Numer alarmowy 112 został powołany do życia 29 lipca 1991 r. uchwałą Rady Europy, w której wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do jego uruchomienia. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęło swoją działalność 15 października 2013 roku.

Korzystanie z numeru alarmowego 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie się ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. W ramach numeru alarmowego 112 funkcjonują numery alarmowe Policji, Straży Pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Rola wojewody

Wojewoda odgrywa szczególną rolę w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. Odpowiada on za jego zasadniczy element, tj. Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zgodnie z Ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego Wojewoda tworzy Centrum, określając jego lokalizację i szczegółową organizację, z uwzględnieniem kwestii finansowych, społecznych i terytorialnych w celu zapewnienia skuteczności działania systemu.

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

jk

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 2020

Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Autor ach, jk
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-02-21 15:08:23
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie