Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 (2019-02-12)

Dyrektor Generalny LUW i Dyrektor Wydziału BZK wręczają wyróżnienia (powiększ zdjecie)ac
 

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja, dotycząca współpracy jednostek w ramach systemu powiadamiania ratunkowego.

Konferencja była okazją do podsumowania współpracy w minionym roku. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele lubuskiej policji, straży pożarnej, państwowego ratownictwa medycznego, a także Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak oraz Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej.

Szczególnym gościem wydarzenia była Michalina Naks z Ługowa i jej rodzice. Siedmiolatka wykazała się niedawno bohaterską postawą i wykonała połączenie na numer alarmowy 112 ratując w ten sposób życie swojej mamy. W nagrodę dziewczynka otrzymała prezenty od CPR i innych wojewódzkich służb. Zwiedziła również gabinet Wojewody Lubuskiego i udała się na najwyższe piętro Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego by obejrzeć panoramę miasta.

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób szczególnie wyróżniających się podczas codziennej pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

O Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem używanym w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Został powołany do życia 29 lipca 1991 r. uchwałą Rady Europy, w której wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do jego uruchomienia. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęło swoją działalność 15 października 2015 roku.

Korzystanie z numeru alarmowego 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie się ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. W ramach numeru alarmowego 112 funkcjonują numery alarmowe Policji, Straży Pożarnej i Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w minionym roku wdrożyło nowe procedury do obsługi  zdarzeń na przejazdach kolejowych, aplikację eCall (ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych)  oraz aplikację SMS 112 (narzędzie umożliwiające przyjmowanie zgłoszeń alarmowych od osób niesłyszących), która jest obecni w fazie testowej.

Rola wojewody

Wojewoda odgrywa szczególną rolę w ramach systemu powiadamiania ratunkowego. Odpowiada on za jego zasadniczy element, tj. Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zgodnie z Ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego Wojewoda tworzy Centrum, określając jego lokalizację i szczegółową organizację, z uwzględnieniem kwestii finansowych, społecznych i terytorialnych w celu zapewnienia skuteczności działania systemu.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

W lutym 2009 r. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada ogłosiły dzień 11 lutego Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112. Dzień ten jest obchodzony co roku w całej Europie, a obchodom towarzyszom imprezy promujące numer alarmowy 112 w państwach unijnych.

Działania promujące wiedzę o numerze 112 wśród dzieci, młodzieży i osób starszych mają doprowadzić do ograniczenia wskaźnika zgłoszeń fałszywych. Obecnie kształtuje się on na poziomie ok. 75%.


kw, CPR


Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Autor mo, kw
Wicewojewoda Lubuski przemawia podczas Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112
Autor mo, kw
Prezentacja Komendanta Wojewódzkiego PSP
Autor mo, kw
Michalina Naks z rodzicami
Autor mo, kw
Dyrektor Generalny LUW wraz z Dyrektorem Wydziału BZK wręczają wyróżnienia
Autor mo, kw
Mała bohaterka siedzi w fotelu wojewody

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2019-02-13 10:41:34
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie