Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Dzień Papieża Jana Pawła II (2020-10-16)

 
Wojewoda składa wiżankę kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II
 

Na 16 października przypada obchodzony w Polsce Dzień Papieża Jana Pawła II. Sejm RP ustanowił go 27 lipca 2005 roku w hołdzie wielkiemu rodakowi.

- Gdy 16 października 1978 roku dowiedzieliśmy się, że 262 następcą Świętego Piotra został Polak, to najpierw zapanowało wielkie niedowierzanie, a później wielka radość. Jako Polacy czuliśmy wtedy, że to wyjątkowe wydarzenie, które będzie miało wpływ na losy nasze i całego świata. – wspominał wojewoda, przywołując słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie, dzięki którym Polacy poczuli się jednością i wspólnotą.

Wojewoda Władysław Dajczak w imieniu własnym oraz Europoseł Elżbiety Rafalskiej, złożył kwiaty pod pomnikiem, który upamiętnia wizytę Papieża w 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda przemawia w czasie symbolicznej uroczystości pod pomnikiem - Jan Paweł II zmienił oblicze świata i oblicze papiestwa. Sprawił, że było ono bliskie ludziom. Dziś wspominamy jego sylwetkę, słowa oraz pielgrzymkę, w czasie której spotkał się z mieszkańcami województwa lubuskiego. Jesteśmy też wdzięczni za to, że miał ogromny wpływ na odzyskanie wolnej i suwerennej Polski – mówił w czasie symbolicznej uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Totus Tuus

W październiku, równolegle obchodzony jest tzw. Dzień Papieski. Przypada na niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Jego tegoroczna, XX edycja odbywała się pod hasłem „Totus Tuus” (z łac. „Cały Twój”). Cytat ten jest kojarzony jako dewiza Papieża Jana Pawła II, kilkakrotnie powtórzona m.in. w jego testamencie.

 

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-10-16 15:04:12
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie