Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

„Dobry Start” (2018-06-12)

 

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się jedna z konferencji wojewódzkich, która ma na celu poinformowanie o programie dziennikarzy oraz jednostki obsługujące program „Dobry Start”. Rządowy program „Dobry Start” zakłada jednorazowe wsparcie kwotą 300 zł wszystkich uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną nowy rok szkolny. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód. W Lubuskiem z programu będzie mogło skorzystać około 140 tysięcy dzieci.

- Dziś mówimy o realizacji kolejnego założenia programu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Rusza rządowy program „Dobry Start”. Aby otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł należy złożyć wniosek. W formie elektronicznej będzie można go składać od 1 lipca, a w formie papierowej od 1 sierpnia. Dla wniosków złożonych w lipcu i sierpniu świadczenie powinno zostać przekazane do 30 września. Wnioski będzie można składać do 30 listopada – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wyjaśnił: - Program „Dobry Start” jest realizowany, podobnie jak program „Rodzina 500+” przez te same instytucje: Ośrodki Pomocy Społecznej, samorządy oraz ewentualnie instytucje wyznaczone dodatkowo przez samorząd. Pieniądze będą wpływały do budżetu wojewody i będą przekazywane samorządom. Nowością jest to, że samorządy za realizację tego programu będą otrzymywały 10 zł od jednej decyzji. Z tych pieniędzy 8 zł będzie przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników realizujących wnioski.

Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa podkreśliła, że najbardziej zaangażowanymi osobami będą dyrektorzy szkół: - Będę prosić dyrektorów szkół o zaangażowane w program tak, aby wszyscy uprawnieni do wzięcia udziału w programie otrzymali to wsparcie. Zależy nam też na tym by wnioski wysyłać w formie elektronicznej.

Jeszcze przed końcem roku szkolnego w szkołach pojawią się ulotki i plakaty by jak najlepiej poinformować wszystkich rodziców o możliwości złożenia wniosku i warunkach programu „Dobry Start”.

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje raz w roku, na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Wniosek online już od 1 lipca!

Wniosek o świadczeni online będzie można składać już od 1 lipca przez stronę ematia.mrpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski papierowe. Wnioski należy złożyć do 30 listopada.

Dla kogo wsparcie?

Wniosek o wsparcie może złożyć matka, ojciec lub opiekun dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek będzie można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej trzeba złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Kiedy pomoc trafi do rodziny?

Złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie on złożony w kolejnych miesiącach, to pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Uwaga!

300 zł nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne (tzw. Zerówka) w szkole lub przedszkolu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką oraz podręcznikiem "Dobry Start" dla samorządowców.

 

 

kw, MEN

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 3 ]
"Dobry Start" krok po kroku "Dobry Start" krok po kroku 2018-06-13 09:52
Katarzyna Wojciechowska
412.19KB "Dobry Start" krok po kroku pobierz
Prezentacja "Dobry start" Prezentacja "Dobry start" 2018-06-12 12:24
Katarzyna Wojciechowska
0.99MB Prezentacja "Dobry start" pobierz
Ulotka Ulotka 2018-06-12 12:07
Katarzyna Wojciechowska
1.27MB Ulotka pobierz

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

"Dobry Start"

Autor kw
Wiceminister Maciej Kopeć, Wojewoda Lubuski i Kurator Oświaty na tle baneru "Dobry Start"
Autor kw
Wiceminister Maciej Kopeć prezentuje ulotkę dobry start, obok Wojewoda Lubuski
Autor kw
Wiceminister Maciej Kopeć przemawia podczas konferencji na tle prezentacji "Dobry Start"
Autor kw
Grafika - logo programu "Dobry Start"
Autor kw
Grafika informująca o ilości uczniów objętych programem
Autor kw
Grafika informująca o wysokości wsparcia
Autor kw
Grafika informująca o możliwości złożenia wniosku online
Autor kw
Grafika informująca o terminach składania wniosków i wypłaty świadczeń
Autor kw
Infografika o warunkach przyznania świadczenia
Autor kw
Infografika - kto może złożyć wniosek

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-15 13:12:51
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie