Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Cyfrowe lekcje w Lubuskiem [wideo] (2013-02-05)

W województwie lubuskim zakończył się I etap wdrażania rządowego programu „Cyfrowa Szkoła”. W Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym wojewoda Marcin Jabłoński podsumował projekt, dzięki któremu do lubuskich szkół trafił sprzęt o wartości ponad miliona złotych. 

- To technologiczna rewolucja w szkołach, przejście z epoki kredy do epoki cyfrowej. Dzięki temu uczniowie mogą wykorzystywać najnowsze technologie w codziennej nauce – powiedział wojewoda Marcin Jabłoński.   

Szkoła w Mirocinie, gdzie podsumowano pierwszy etap realizacji programu, jest jedną z 10 która otrzymała dofinansowanie. Komputery trafiły również  do szkół: w Smogórach w gminie Ośno Lubuskie, w Strzelcach Krajeńskich, Żaganiu, Otyniu, Gubinie, Drezdenku i Gorzowie.                          

- Taki projekt to nie tylko ciekawa propozycja dla uczniów. To również wyzwanie dla nauczycieli, którzy w interesujący sposób mogą przeprowadzić zajęcia – podkreślił Radosław Wróblewski lubuski wicekurator oświaty.  

Szkoły, by skorzystać z dotacji, musiały wnieść wkład własny, 20 proc. kwoty, o którą się ubiegały. – Po to jest samorząd żeby pomagać realizować takie projekty. Cieszę się, że to szkoła w Mirocinie skorzystała z rządowego programu – powiedział Andrzej Ogrodnik burmistrz Kożuchowa, który zapewnił niezbędny wkład własny. Dzięki temu do szkoły trafił sprzęt o wartości blisko 100 tysięcy złotych. Jest to jedna dla największych sum jakie trafiły do 10 szkół w regionie. Za te pieniądze udało się kupić 26 komputerów dla uczniów i 6 dla nauczycieli.

Uczniowie z Mirocina Dolnego naukę przy wykorzystaniu nowego sprzętu rozpoczęli w pierwszych dniach po feriach zimowych. Praktyczną z lekcję z zastosowaniem nowych urządzeń mogli zobaczyć goście, którzy przyjechali do szkoły w Mirocinie. Nauczyciele zaprezentowali zajęcia z języka niemieckiego „Jeder hat sein Hobby” (Każdy ma swoje hobby).

 

O programie

W sumie do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 21 wniosków ze szkół małych, liczących poniżej 100 uczniów; 27 wniosków złożyły szkoły średnie liczące od 100-300 uczniów i 24 wnioski złożyły szkoły duże powyżej 300 uczniów. Po wstępnej weryfikacji wniosków wykorzystując narzędzia informatyczne powołany specjalny Zespół przeprowadził losowanie, proporcjonalnie do szkół małych średnich i dużych.

Wylosowanych zostało 10 szkół: 7 w wariancie I i 3 w wariancie II (w tym wariancie uczniowie mogą zabierać komputery do domu).

Wysokość przyznanych dotacji wyglądała następująco:

Szkoła

Przyznana dotacja

SP w Mirocinie Dolnym,

 Gmina Kożuchów

98 965,81 zł

SP w Smogórach,

Gmina Ośno Lubuskie

22 351,50 zł

Zespół Szkół nr 2 w Żaganiu,

 ul. Nocznickiego 18

139 640,00 zł

Publiczna SP w Strzelcach Krajeńskich, ul. Ks. J. Popiełuszki 31

190 216,00 zł

Publiczna SP im. S. Żeromskiego

w Zespole Szkół w Otyniu

145 324,40 zł

Publiczna SP w Zespole Szkół

im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu

ul. M. Markiewiczowej 7

60 370,09 zł

Zespół Szkół w Grabicach

Gmina Gubin

60 448,80 zł

SP w Niegosławiu,

Miasto i Gmina Drezdenko

86 028,00 zł

SP nr 15 im. Wojska Polskiego

w Gorzowie Wlkp., ul. Kotsisa 1

189 696,00 zł

 

Program "Cyfrowa szkoła" działa w czterech obszarach: e-uczeń, e-szkoła, e-nauczyciel i e-zasoby edukacyjne (w tym e-podręczniki).

„E-szkoła” zakłada wyposażenie szkół podstawowych, prowadzonych przez samorządy i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia w nowoczesne pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

„E-uczeń” ma na celu zapewnienie uczniom w klasach IV-VI szkół podstawowych, prowadzonych przez samorządy i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w szczególności mobilnego sprzętu komputerowego.

„E-nauczyciel” zakłada przygotowanie nauczycieli do nauczania, komunikowania się z uczniami i rodzicami oraz prowadzenia dokumentacji szkolnej, przeszkolenie 40 "e-trenerów" i 1200 "e-moderatorów", którzy będą wspierać szkoły, organizację sieci współpracy i szkolenia dla ok. 19 tys. szkolnych "e-koordynatorów", których zadaniem będzie szkolenie oraz wspieranie nauczycieli.

„E-zasoby” edukacyjne (w tym e-podręczniki), ma na celu rozbudowę multimedialnych cyfrowych zasobów edukacyjnych na portalu "Scholaris" (znajdują się na nim materiały edukacyjne przeznaczone do prowadzenia zajęć lekcyjnych) oraz udostępnianie narzędzi, rozszerzających warsztat pracy nauczycieli, umożliwiających opracowywanie lekcji z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz przygotowanie nieodpłatnych e-podręczników, które będą dostępne na otwartym publicznym portalu edukacyjnym dla uczniów.

W ramach programu „Cyfrowa Szkoła” Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie będzie badał m.in. wpływ technologii na jakość i efekty kształcenia, a zwłaszcza - na podnoszenie podstawowych kompetencji uczniów: pisania, czytania, liczenia, oraz umiejętności społecznych i twórczych.

Kalendarium Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego realizacji I etapu projektu „Cyfrowa Szkoła” w Lubuskiem:

3 kwietnia 2012 r. – Rada Ministrów przyjęła pilotażowy program „Cyfrowa Szkoła”

18 kwietnia 2012 r. – do tego dnia szkoły mają czas na składanie wniosków w ramach programu

7 maja 2012 r. – W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbywa się Posiedzenie Zespołu, którego zadaniem było dokonanie oceny formalnej wniosków organów prowadzących szkoły o udzielenie wsparcia finansowego oraz kwalifikacja szkół do objęcia wsparciem finansowym. Wylosowanych zostaje 10 szkół, które otrzymają dofinansowanie. 

2 lipca 2012 r. – Wojewoda Marcin Jabłoński podpisał umowy z samorządowcami na realizację programu

17 grudnia 2012 r. – oficjalne otwarcie pracowni komputerowej wyposażonej w ramach programu „Cyfrowa Szkoła” w Szkole Podstawowej w Niegosławiu w gminie Strzelce Krajeńskie

5 lutego 2013 r. – Wojewoda Marcin Jabłoński dokonuje zamknięcia i podsumowania pilotażowego programu „Cyfrowa Szkoła” w województwie lubuskim, w Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym w gminie Kożuchów.

31 sierpnia 2013 r. – tego dnia zakończy się pilotażowy pogram „Cyfrowa Szkoła” w Polsce.

W ramach programu, lubuskie szkoły zostały zakupiły: 392 laptopy (w tym 348 dla uczniów i 44 dla nauczycieli), 22 tablice interaktywne, 27 projektorów, 14 wizualizerów i 10 ekranów.

Program pilotażowy „Cyfrowa Szkoła” Rada Ministrów przyjęła na początku kwietnia 2012 r. Jego wyniki będą miały wpływ na planowany wieloletni program cyfryzacji szkół. Pilotaż będzie trwał do 31 sierpnia 2013 roku i obejmie ok. 380 publicznych szkół podstawowych. Skorzystają przede wszystkim uczniowie klas IV-VI. Całkowity koszt programu w skali kraju to 61 mln zł.

egj, ml, ap, ps

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Cyfrowe lekcje w Lubuskiem

W województwie lubuskim zakończył się I etap wdrażania rządowego programu „Cyfrowa Szkoła”. W Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym wojewoda Marcin Jabłoński podsumował projekt, dzięki któremu do lubuskich szkół trafił sprzęt o wartości ponad miliona złotych.
Autor foto: P. Siminiak
Marcin Jabłoński wojewoda lubuski
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
mgr Elwira Hajnos-Pituch dyrektor szkoły
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Andrzej Ogrodnik burmistrz Kożuchowa
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak
Autor foto: P. Siminiak

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Paweł Siminiak 2013-02-08 13:40:36
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie