Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Autostrada A18 coraz bliżej (2019-11-14)

Mapa przebiegu Autostrady A18
 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze podpisała umowę na przebudowę i dostosowanie drogi krajowej nr 18  do parametrów autostrady  na odcinku z Żar do Iłowej. W uroczystości uczestniczył Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber i Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. 

22 - kilometrowy odcinek  drogi krajowej nr 18,  który zaczyna się w okolicach węzła Żary Zachód w stronę Wrocławia, a kończy blisko 4 km przed węzłem Iłowa, zostanie przebudowany. Umowa o wartości ponad 250 mln zł została podpisana 14 listopada br. z konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. (lider) oraz MIRBUD S.A. (partner). Zadaniem Wykonawcy będzie realizacja robót budowlanych na południowej jezdni obecnej DK18 wraz z budową węzła autostradowego Żary  (przebudowa elementów istniejącego węzła typu półkoniczyna) oraz budową obiektów inżynierskich (trzy wiadukty, trzy przejścia dla zwierząt nad autostradą, most oraz przejście pod autostradą).

Celem całego przedsięwzięcia jest dostosowanie drogi krajowej nr 18 (na odcinku Olszyna-Golnice o długości 70 km) do standardów sieci drogowej o parametrach autostradowych. Inwestycja stanowi drugi etap budowy autostrady A18 (pierwszy to budowa jezdni północnej).

 Inwestycja podzielona jest na następujące odcinki realizacyjne:

  • od granicy państwa do km 11,86 (ponad kilometr za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia), - przetarg w toku,
  • od km 11,86 (ponad kilometr za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do km 33,76 (blisko 4 km przed węzłem Iłowa), - podpisana umowa
  • od km 33,76 (blisko 4 km przed węzłem Iłowa) - granica województwa, - planowane rozpoczęcie przetargu na roboty II połowa 2020 r.
  • granica województwa - węzeł Golnice - - planowane rozpoczęcie przetargu na roboty II połowa 2020 r.

Postępowanie przetargowe

Przetarg na przebudowę i dostosowanie 22- kilometrów drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady został ogłoszony 5 czerwca 2019 r. Było to drugie postępowanie, bowiem w pierwszym przetargu wszystkie złożone oferty przekraczały kwotę przeznaczoną na realizację zadania. W przetargu uczestniczyło 8 firm.

 A18 w kierunku Europy Zachodniej

Droga krajowa nr 18 zlokalizowana jest w III drogowym transeuropejskim korytarzu transportowym, który łączy Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. Droga krajowa nr 18 zaliczana jest do głównych dróg w Polsce o znaczeniu przemysłowym i turystycznym. Łączy ona autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie. Starą drogę krajową nr 18, a obecnie jej nitkę południową, wybudowali Niemcy w latach 30. XX wieku. Stanowiła ona fragment autostrady Berlin-Wrocław. W listopadzie 2004 r. rozpoczęty został pierwszy etap dostosowywania drogi krajowej nr 18 do parametrów przyszłej autostrady A18. Do istniejącej drogi dobudowana została równoległa, jezdnia północna, którą oddano do użytku w 2006 r.

 

mw, GDDKiA

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Autostrada A18 coraz bliżej

Autor mw
Podpisanie umowy z wykonawcą na przebudowę odcinka dk18 przez Dyrektora GDDKiA Oddziału w Zielonej Górze Marka Langera i Dyrektor Ekonomiczną Renatę Orłowską. Z tyłu stoją Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wicewojewoda Lubuski i Pełnomocnik
Autor mw
Od lewej strony Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, w środku przemawia Dyrektor GDDKiA Oddziału w Zielonej Górze Marek Langer. Po prawej stronie Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.
Autor mw
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wicewojewoda Lubuski, Dyrektor GDDKiA Oddziału w Zielonej Górze, Wykonawca, Dyrektor Ekonomiczna GDDKiA Oddziału w Zielonej Górze, Pełnomocnik.
Autor mw
Mapka z przebiegiem Autostrady A-18

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-11-29 09:13:37
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie