Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Adaptery do masek dla lubuskich medyków (2020-05-14)

 
Wojewoda Lubuski  zakupił 120 zestawów adapterów do wymuszania przepływu powietrza w maskach pełnotwarzowych. Dzięki nim medycy mogą korzystać z masek do nurkowania zamiast jednorazowych maseczek. Rozwiązanie zostało docenione przez załogi zielonogórskiego pogotowia, które testowały je jako pierwsze. 

- W walce z koronawirusem bardzo istotne jest, by lekarze i ratownicy medyczni byli odpowiednio zabezpieczeni. Udało nam się pozyskać sprzęt, który jest efektem współpracy Tomasza Drapiewskiego Prezesa Fundacji Makerspace Laboratorium i dr inż. Marcina Chciuka z Katedry Informatyki i Automatyzacji Produkcji Uniwersytetu Zielonogórskiego.  W to innowacyjne rozwiązanie, czyli adaptery do wymuszania przepływu powietrza w maskach pełnotwarzowych wyposażymy wszystkie karetki funkcjonujące w Systemie Ratownictwa Medycznego w województwie – mówił wojewoda Władsław Dajczak podczas spotkania z mediami.

W Systemie Ratownictwa Medycznego województwa lubuskiego funkcjonuje obecnie 60 kartek.  52 z nich to karetki systemowe, 6 służy do przewozu osób z podejrzeniem SARS-CoV-2, a 2 to tzw. „wymazowki”.

- Mam nadzieję, że to rozwiązanie pomoże ratownikom medycznym, będzie ich wspierało w ciężkiej pracy, a także zabezpieczy ich przed stycznością z wirusem – podsumował wojewoda lubuski. 

Zakupione urządzenia są przenośne i lekkie oraz pozwalają na regulację siły, z jaką maska wydmuchuje powietrze. W masce powstaje nadciśnienie, co dodatkowo zabezpiecza osobę noszącą przed stycznością z powietrzem z zewnątrz. 

Obecnie fundacja Laboratorium pracuje nad uproszczoną w produkcji wersją 2.0. Pozwoli ona wyprodukować więcej urządzeń w tym samym czasie.kw, na podstawie infoserwis UZ

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-06-01 08:23:57
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie