Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

90-lecie szkoły na straży polskości (2019-06-07)

 

Historia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. wiąże się z wieloletnią  walką o polskość mieszkańców Dąbrówki. Na jubileusz 90-lecia szkoły przybył Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, który wręczył władzom placówki honorową statuetkę gratulacyjną od Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka.

- Jubileusz 90-lecia szkoły to wielkie święto uczniów, absolwentów oraz całej społeczności Dąbrówki Wlkp. i gminy Zbąszynek. Dziękuję wszystkim, którzy przez tyle lat walczyli o utrzymanie tej szkoły oraz przyczynili się do jej rozwoju. Patron zobowiązuje. O tych prawdach i wartościach trzeba pamiętać wciąż, także dzisiaj – mówił Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak.

Po II rozbiorze Polski Dąbrówka znalazła się w zaborze pruskim. Już wtedy mieszkańcy wsi dążyli do utworzenia polskiej szkoły. Po I wojnie światowej wieś pozostała na terenie Niemiec. Jednak uzyskano pozwolenie na nauczanie religii po polsku, a w 1920 r. wprowadzono do programu nauczania język ojczysty. 10 czerwca 1929 roku w Dąbrówce otwarto polską szkołę. Władze nie przydzieliły jednak żadnego lokalu na potrzeby szkoły, sądząc, że tym sposobem uniemożliwią jej zorganizowanie. Pomimo tych trudności lekcje odbywały się domach gospodarzy  Franciszka Wieczorka, Feliksa Kostyry i Wiktora Błocha, którzy oddali największe izby w swoich domach na potrzeby szkoły. Na lekcje uczęszczało 123. dzieci. Kierownikiem szkoły został Augustyn Wagner. W czasie II wojny światowej polskie dzieci musiały uczyć się w niemieckich szkołach. W kilka dni po wyzwoleniu Dąbrówki mieszkańcy rozpoczęli starania o ponowne otwarcie szkoły. W roku szkolnym 1945/46 rozpoczęło naukę 180 uczniów w czterech klasach. W roku 1989/90, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Dąbrówki, powstała nowa szkoła, której symbolem stało się Rodło - znak świadomości narodowej i dumy Polaków.  Historia szkoły uczy patriotyzmu, szacunku do tradycji  i kształtuje postawę obywatelską.

 

mw, SP Pomnik Rodła

 

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Jubileusz 90-lecie szkoły na straży polskości

Autor mw
Wicewojewoda Lubuski wręcza honorową statuetkę, z okazji jubileuszu 90-lecia szkoły, dyrektorce SP w Dąbrówce Wlkp.
Autor mw
Dyrektor SP w Dąbrówce Wlkp. trzyma honorową statuetkę przyznaną z okazji 90-lecia SP w Dąbrówce Wlkp. Obok stoi Wicewojewoda Lubuski.
Autor mw
Wicewojewoda Lubuski przemawia na jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. Obok stoi dyrektor placówki.
Autor mw
Poczty sztandarowe na jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.
Autor mw
Szeroki plan. Zaproszeni goście na jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. Wśród nich Wicewojewoda Lubuski.
Autor mw
Uczniowie na uroczystości jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.
Autor mw
Występy artystyczne dzieci i młodzieży na gali 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.
Autor mw
Występy artystyczne dzieci i młodzieży na gali 90-lecia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2019-06-07 19:18:57
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie