Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

9. rocznica katastrofy smoleńskiej (2019-04-10)

Wojewoda Lubuski składa wieniec
 

10 kwietnia 2010 roku w wypadku lotniczym w okolicach Smoleńska zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Jedna z największych tragedii w dziejach Polski

Katastrofa pod Smoleńskiem była jedną z największych tragedii w dziejach Polski. Delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Wśród ofiar katastrofy byli również gorzowianie, Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski. Łącznie, w katastrofie zginęło 96 osób.

O godzinie 8:41, na grobach gorzowian, którzy zginęli w tej katastrofie - Pani Anny i Bartosza Borowskich, wieńce w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Lubuskim Wicewojewodą Wojciechem Perczakiem.

Obchody centralne

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w centralnych obchodach 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej. Po nabożeństwie, marsz pamięci przeszedł pod Pałac Prezydencki.  

- Każdy, kto tutaj był w tamtych dniach, czuł nieprawdopodobny ładunek bólu. Ten ból jest odczuwalny w Pałacu Prezydenckim do dzisiaj. Minęło 9 lat, a ja cały czas, kiedy zamknę oczy, widzę tę salę na parterze Pałacu Prezydenckiego, gdzie stały wtedy trumny naszych przyjaciół- mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody w Lubuskiem

W Gorzowie Wielkopolskim, o godzinie 18:00, z inicjatywy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Kaplicy Katedralnej, została odprawiona Msza Św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy zebrani udali się pod Biały Krzyż, gdzie symbolicznie zapalili znicze i złożyli kwiaty. W imieniu Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka w uroczystości udział wziął Dyrektor Generalny LUW Roman Sondej.


 W Zielonej Górze obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem kompanii honorowej odbyły się o godzinie 8.41 przy monumencie poświęconym Ofiarom Katastrofy, na cmentarzu komunalnym, przy ulicy Wrocławskiej. Zawyły syreny, odczytano apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów. Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka reprezentowała Brygida Grzybowicz z Delegatury Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

kw,mw

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

9. rocznica katastrofy smoleńskiej

Autor jk, ach
Wojewoda Lubuski wspólnie z wicewojewodą w czasie uroczystości na gorzowskiej nekropolii
Autor jk, ach
Grób Bartosza Borowskiego
Autor jk, ach
Wojewoda Lubuski w czasie uroczystości na gorzowskiej nekropolii
Autor jk, ach
Wojewoda Lubuski składa wieniec
Autor jk, ach
Wojewoda Lubuski wspólnie z wicewojewodą w czasie uroczystości na gorzowskiej nekropolii
Autor jk, ach
Grób Anny Borowskiej
Autor Piotr Jędzura
Kompania Honorowa i władze Zielonej Góry w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej na nekropolii zielonogórskiej
Autor Piotr Jędzura
Na nekropolii zielonogórskiej hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddają władze Zielonej Góry. Wśród gości Brygida Grzybowicz z Delegatury LUW z wiązanką kwiatów i Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak.
Autor KPRM
W Warszawie, w Bazylice św. Jana Chrzciciela, trwa msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Autor KPRM
Obchody centralne w Warszawie, widok na uczestników uroczystości. Na scenie przemawia Prezydent RP Andrzej Duda.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2019-04-16 10:42:44
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie