Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

80. rocznica masowej deportacji Polaków na Syberię (2020-02-12)Przy pomniku Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wlkp. upamiętniono 80. rocznicę  pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Syberię. Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak złożył hołd wszystkim poległym na Wschodzie.
 
Wicewojewoda Wojciech Perczak w hołdzie ofiarom złożył wiązankę kwiatów oraz podziękował wszystkim obecnym na uroczystości przedstawicielom starszych i młodszych pokoleń za patriotyczne świadectwo.
 
Uroczystości rocznicowe odbyły się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp., gdzie odbył się apel pamięci i modlitwa w intencji ofiar. Obchody 80. rocznicy pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Syberię zorganizowało Koło Związku Sybiraków wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.

10 lutego 1940r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich
 
Na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji w latach 1939 - 56 zesłano prawie 2 mln Polaków. Wróciła 1/3 z nich.
 
W lutym 1940 roku wywieziono łącznie ok. 140 tys. polskich obywateli. Ci, którzy przeżyli transport, byli skazani na niewolniczą pracę, m.in. przy wyrębie lasów i budowie linii kolejowych. Codziennie toczyli walkę o przetrwanie w sowieckich obozach, w których - poza mrozem - więźniom dawały się we znaki głód, powodowane przez robactwo choroby, a także stosujący represje sowieccy strażnicy.
 
Masowe zsyłki rozpoczęte 10 lutego władze ZSRS kontynuowały w następnych miesiącach – kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku.

 

jk


źródło: ipn.gov.pl

Przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu. Materiał przygotowany zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2020-02-12 14:47:59
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie