Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

77. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir (2017-02-14)

 

Pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wlkp. upamiętniono 77. rocznicę  pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Sybir. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złożył hołd wszystkim poległym na Wschodzie.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w hołdzie ofiarom złożył wiązankę kwiatów oraz podziękował wszystkim obecnym na uroczystości przedstawicielom starszych i młodszych pokoleń za patriotyczne świadectwo. Wojewoda podkreślił również, że w tym dniu ważne jest oddanie hołdu wszystkim Polakom, którzy zginęli na Wschodzie.

– Składam dzisiaj hołd wszystkim ofiarom „Golgoty Wschodu”. To właśnie środowisko Sybiraków, podobnie jak Rodziny Katyńskie, oddało narodowi polskiemu ogromne zasługi w historycznej bitwie o pamięć. To Państwo tę pamięć o „Golgocie Wschodu” ocalili i przenieśli aż do wolnej Polski. Kolejne pokolenia są spadkobiercami, ale i dłużnikami Państwa misji. – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Uroczystości rocznicowe odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp., gdzie odbył się apel poległych. Obchody 77. rocznicy pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Sybir zorganizowało Koło Związku Sybiraków wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.

10 lutego 1940r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich. Na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji w latach 1939 - 56 zesłano prawie 2 mln Polaków. Wróciła 1/3 z nich.

 

jk

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

77. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

jk
77. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir
jk
77. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir
jk
77. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-02-22 10:36:54
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie