Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (2018-08-01)

Logo Powstania Warszawskiego
 

1 sierpnia 1944 r., gdy wybiła „Godzina W”, żołnierze Armii Krajowej stanęli do nierównego boju o oswobodzenie Warszawy, walcząc o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak chyli czoła i wyraża wielki szacunek wszystkim bohaterom zrywu narodowościowego.

– Powstanie Warszawskie to wielka data w historii nie tylko Polski, ale i Europy, to symbol nieugiętej walki narodu o wolność i niepodległość, wbrew wszelkim przeciwnościom. Walki pełnej poświęcenia i ofiar. To dla nas wyjątkowa lekcja prawości, ofiarności i patriotyzmu. Bohaterowie Powstania Warszawskiegosą wzorem dla kolejnych młodych pokoleń Polaków. Cześć i chwała Bohaterom! – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Zgodnie z założeniami dowództwa Armii Krajowej, Powstanie Warszawskie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. AK i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza – jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości.

Godzina „W”


O godz. 17.00, na obszarze województwa lubuskiego, przeprowadzona zostanie  głośna próba syren alarmowych i nadany zostanie sygnał alarmowy. Trening polega na wyemitowaniu sygnału ciągłego trwającego jedną minutę.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak apeluje o zatrzymanie się o godzinie 17:00 na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim. Zachęca również do aktywnego udziału w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

 

jk, IPN

Podobne wiadomości:

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2018-11-14 14:44:46
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie