Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

6 obwodnic dla lubuskich miast w rządowym programie (2020-02-10)

- 6 inwestycji dla województwa lubuskiego, które jest jednym z najmniejszych, to niewątpliwy sukces – podkreślał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, który w towarzystwie parlamentarzystów oficjalnie ogłosił start Rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

- Prawo i Sprawiedliwość realizuje zawarty z wyborcami, podczas kampanii wyborczej, pakt społeczny. Dziś z podniesioną głową możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa  – podkreślał Wojewoda Władysław Dajczak podczas konferencji prasowej, przypominając – kiedy w 2015 roku przejmowaliśmy władzę po PO i PSL, w programie budowy dróg krajowych i autostrad były zapisane inwestycje na 193 mld zł, podczas gdy budżet wynosił 107 mld zł. Wtedy minister Adamczyk mówił, że PiS będzie starało się szukać brakujących pieniędzy na te inwestycje. Dziś się to udało.

Poseł Jerzy Materna podkreślił, że wybrane do programu inwestycje są niezwykle istotne. Przykładem jest Kostrzyn nad Odrą, który dzięki budowie obwodnicy zostanie znacznie odciążony. Sama inwestycja wspomoże również KSSSE S.A., która generuje znaczny ruch samochodów ciężarowych.

Dyrektor Zielonogórskiego Oddziału GDDKiA Marek Langer  mocno podkreślił, że na wybór zadań do realizacji wpłynęło wiele czynników - nie tylko obecne natężenie ruchu, ale również to przewidywane.

-  Pod uwagę braliśmy przyszłe inwestycje, które będą miały wpływ na zwiększenie natężenia ruchu na danych odcinkach, tak jak np. przy DK 22. To droga o jednym z najwyższych natężeń w województwie, a planowane przy niej inwestycje i przebudowa odcinka pomiędzy Gorzowem, a Strzelcami Krajeńskimi, wpłyną na znaczny wzrost jej znaczenia w województwie – podkreślał.

Co z innymi inwestycjami w województwie?

Poseł Marek Ast podkreślił podczas konferencji, że „Program budowy 100 obwodnic” w żaden sposób nie blokuje innych zaplanowanych inwestycji w województwie. Plany dotyczące obwodnic Słubic, Kargowej, Nowogrodu Bobrzańskiego i Szprotawy nie zostają zawieszone.

Finansowanie programu

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

 

Kw, MI, GDDKiA

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2020-02-19 12:40:04
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie