Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

45-lecie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej (2017-09-17)

Wojewoda Lubuski wspólnie z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczyli w obchodach 45-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jubileusz odbył się w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.
 
W Skrzatuszu odbyła się diecezjalna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Zorganizowana została za 45 lat istnienia Diecezji oraz za ukończenie prac renowacyjnych przy świątyni, utworzenie placu sanktuaryjnego oraz poświęcenie nowo wybudowanego domu pielgrzyma. W jubileuszu 45-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wspólnie z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską.
 
  • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu

Drewniany kościółek pw. Wniebowzięcia NMP poświęcił w 1572 r. Stanisław Szedziński, biskup sufragan poznański. W 1575 r. protestanci sprofanowali wnętrze kościoła w pobliskim Mielęcinie k. Tuczna. Wśród zrabowanych przedmiotów znajdowały się wota oraz wykonana na pocz. XV w. w drewnie lipowym polichromowana Pieta, którą obciążono kamieniami i wrzucono do jeziora.

Niewielka rzeźba wypłynęła jednak na powierzchnię wody. Obserwującemu zajście garncarzowi z Piły udało się uratować figurkę, która trafiła do domu Katarzyny Kadrzyckiej ze Skrzatusza. Po widzeniu, jakie Katarzyna miała we śnie, figura została przeniesiona do skrzatuskiego kościoła, gdzie umieszczono ją początkowo w ołtarzu bocznym pw. św. Doroty.

Dwóch mieszkańców Piły, wędrujących nocą 14 listopada 1621 r. przez Skrzatusz, ujrzało ogromną jasność nad kościołem. Powiadomiony o tym ksiądz Grabowski stwierdził, że jasność ta biła z figury Matki Bożej przy ołtarzu św. Doroty. Biskup poznański Wojciech Tolibowski 15 listopada 1660 r. ogłosił figurę Matki Bożej za cudowną.

Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany z bardzo nawet odległych stron. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas drugiej wojny światowej. Dziś sanktuarium odwiedza rocznie około 60 tys. pielgrzymów, doświadczających jak przed wiekami hojnej opieki Skrzatuskiej Pani.

źródło: skrzatusz.intrux.pl/historia/

jk

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

45-lecie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Autor fot. Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska
45-lecie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Autor fot. Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska
45-lecie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2017-09-27 08:13:43
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie