Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Nowe standardy w okołoporodowej opiece położniczo-ginekologicznej

Nowe standardy w okołoporodowej opiece położniczo-ginekologicznej

Priorytety zdrowotne zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2009 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych. Jednym z nich jest - poprawa jakości i skuteczności opieki zdrowotnej nad matką, noworodkiem i dzieckiem do lat 3”, polegająca na zapewnieniu bezpieczeństwa, prawidłowej opieki profilaktycznej i medycznej nad kobietą w trakcie ciąży, porodu i połogu oraz nad noworodkiem, a także obniżenie wskaźników umieralności okołoporodowej oraz wcześniactwa. To również konieczność zapobiegania dalszej eskalacji wykonawstwa cięć cesarskich, których w wielu przypadkach przyczyną jest ból porodowy.

Mając na uwadze powyższe, zespół specjalistów i ekspertów opracował standardy postępowania medycznego z zakresu okołoporodowej opieki położniczo – ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu i nad noworodkiem., które zawarte zostały w rozporządzeniach Ministra Zdrowia:

  • z dnia 16 września 2015 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardu postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, które obowiązuje od 1 października 2015 r. (Dz.U.2015r., poz. 1514),
  • z dnia 9 listopada 2015 r., w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo - ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2007), które weszło w życie 1 czerwca 2016 r.,
  • rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego (Dz.U.2015 r. poz. 1997), które obowiązywać będzie od 30 sierpnia 2016 r.
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Tomasz Zabiszak 2016-06-08 13:59
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie