Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Zabytki

KOSIECZYN, gm. Zbąszynek

Kościół p.w. śś. Apostołów Szymona i Judy TadeuszaKościół p.w. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza - jeden z najstarszych zachowanych kościołów drewnianych w Europie.

W źródłach pisanych pierwsze wzmianki o Kosieczynie pojawiły się w 1344 roku. Następne, z lat 1396-1403 donoszą o jego przynależności do dóbr rodu Watta z Nądni, którzy uposażyli kościół w jeden łan wolny i karczmę wolną, z każdego łana własnego po 4 grosze monety pospolitej, 30 drzew na barcie i prawo połowu na jeziorze Będno.

więcej informacji

ŻAGAŃ

Zespół Klasztorny PoaugustiańskiZespół Klasztorny Poaugustiański

Zakonnicy przybyli do Żagania z Nowogrodu Bobrzańskiego w 1284 r. Przez wieki, aż do sekularyzacji w 1810 roku opactwo było ważnym ośrodkiem religijnym i naukowym w zakresie teologii, prawa kanonicznego i rzymskiego. Ludolf i Bernard Fabri, a zwłaszcza Ignacy Felbiger (Johann Ignaz von Felbiger, 1724 - 1788) zasłużony w reformowaniu oświaty na Śląsku, twórca nowatorskiej metody nauczania oraz m.in. elementarza dla dzieci polskich „Obiecadło”, to tylko kilka z wybitnych postaci żagańskiego opactwa.

więcej informacji

ŻAGAŃ

Kaplica Bożego GrobuKaplica Bożego Grobu

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu jest pierwszą repliką jerozolimskiego sanktuarium, jaka powstała na Śląsku. Znajduje się w zachodniej części miasta, położonego nad rzeką Bóbr, w województwie lubuskim.

Żagańska replika, podobnie jak wszystkie pozostałe powstała jako symbol miejsca świętego. Ta idea ma swoje głębokie uzasadnienie w średniowiecznej pobożności. Szczególny kult Grobu Świętego rozwinął się w XV wieku w Europie Środkowej.

więcej informacji

MIERZĘCIN, gm. Dobiegniew

Zespół pałacowo- parkowyZespół pałacowo- parkowy

Źródła historyczne mówią o nadaniach ziemskich dla rodziny von Osten. Mierzęcin pozostał w ich rękach do 1608 roku, po czym przeszedł w posiadanie rodziny von Kramme. Wiek XVII był trudnym okresem dla majątku: sprzedaż, rozdrobnienia majątku i próby jego scalania. W 1715 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Sydow. Około poł. XVIII stulecia majątek znajdował się w posiadaniu rodu von Waldow. Z chwilą budowy pałacu w 1861 r. posiadłość stała się siedzibą właścicieli.

więcej informacji

GOŚCIKOWO-PARADYŻ , gm. Paradyż

Zespół Pocysterski założony w 1230 rokuZespół Pocysterski założony w 1230 roku

Klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce. Obecnie mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne.Klasztor Cystersów w Paradyżu ufundowany został przez wojewodę poznańskiego Bronisza z rodu Doliwów, za zgodą biskupa poznańskiego Pawła i księcia Władysława Odonica. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pierwsi mnisi przybyli na miejsce fundacji. Część historyków doszukiwała się najstarszych śladów pobytu cystersów w Gościkowie już w 1234 r.

więcej informacji

KLĘPSK, gm. Sulechów

Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii PannyKościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Pierwsza wzmianka o miejscowości Klępsk pochodzi z roku 1314, w której jako właściciele wsi występują komes Jaktor oraz jego żona Jadwiga. Od roku 1385 do 1388 właścicielami wsi są Hannus de Calkrute i Fricz Treppelen. Już wtedy w miejscowości istniał kościół drewniany, o konstrukcji zrębowej, którego zachodnia ściana nawy, zachowana do dzisiaj, wydatowana została metodą dendrochronologii na okres pomiędzy 1367-1377 rokiem.Henryk, pierwszy z przedstawicieli rodziny Unrugów osiedlił sie we wsi w 1438 roku.

więcej informacji

MIĘDZYRZECZ - Międzyrzecki Rejon Umocniony

Zespół militarny Frontu Umocnionego Łuku Odry i WartyZespół militarny Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to dziś unikalny system betonowych umocnień wzniesiony przez Niemców. W sumie ponad 30 km podziemnych tuneli położonych na głębokości nawet do 40 metrów. Na powierzchni zachowało się około 100 potężnych bunkrów oraz na słynne „zęby smoka” czyli betonowe przeszkody mające powstrzymać atak czołgów. W latach 80-tych władze PRL chciały urządzić w podziemiach składowisko odpadów z pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Dziś mieści się tu największy w Europie rezerwat nietoperzy.

więcej informacji

MIĘDZYRZECZ

Zamek MiędzyrzeczZamek

Pierwsze historyczne wzmianki o grodzie pochodzą z 1005 roku i związane są z leżącym nieopodal klasztorem benedyktynów. Położony przy granicy państwa polskiego pełnił ważną funkcję obronną, stąd wielokrotnie dokonywano przebudowy twierdzy. Przyczynił się do założenia miasta Międzyrzecz (niem. Meseritz). Lokowany w połowie XIII wieku organizm miejski związany był z zamkiem i fortyfikacjami miejskimi. Jako że miasto było królewskie, zamek pozostawał ośrodkiem władzy. Swoją siedzibę miał tam kasztelan i starosta.

więcej informacji

ŁAGÓW LUBUSKI

Zamek JoannitówZamek Joannitów

Pierwsza wzmianka o Łagowie pochodzi z 1299 r., kiedy margrabiowie brandenburscy Otton i Henryk nadali castrum Lagowe rycerzowi Albrechtowi de Klepitz. Warownia ta była położona ok. 500 m na północny zachód od zamku na sokolej Górze.

W połowie XIV w. Łagów stał się własnością rycerskiego zakonu joannitów, który wkrótce przystąpił do budowy zamku, lokalizując go na wzgórzu morenowym na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim od północy i Łagowskim od południa. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. W końcu XIV w. na zamku umieszczono komandorię joannicką.

więcej informacji

WSCHOWA

Zespół Klasztorny FranciszkanówZespół Klasztorny Franciszkanów

Pierwotnie klasztor bernardynów, zbudowany w konstrukcji szkieletowej w 1456 roku. W czasie reformacji, bernardyni w 1552 roku opuścili klasztor, który sześć lar później strawił pożar. Zakonnicy wrócili do Wschowy w 1629 roku, wspomagani przez starostę Mikołaja Tarnowieckiego wznieśli murowany klasztor i kościół wg projektu Krzysztofa Bonadury. Kolejne etapy rozbudowy miały miejsce w 1730, 1745 i 1824 roku po kolejnym pożarze.

Zespół klasztorny tworzą: kościół, klasztor, kaplica Świętego Krzyża i dziedziniec zewnętrzny (odpustowy).

więcej informacji

CHLASTAWA, gm. Zbąszynek

Kościół p.w. Narodzenia NMPKościół p.w. Narodzenia NMP

Po raz pierwszy miejscowość wymieniana jest w roku 1418. Ponownie, 1510 r. jako przynależna do parafii w Kosieczynie. Na początku XVII w. miejscowość przejęła protestancka szlachta – Brudzewscy i Schlichtingowie. W roku 1623, za sprawą koligacji rodzinnych, wieś stała się własnością Radislausa Miesitschka. Później, prawa odziedziczyli jego synowie – Zygmunt Fryderyk oraz Jan Ernst.

więcej informacji

SŁOŃSK

Pojoannicki kościół parafialnyPojoannicki kościół parafialny

Zakon joannitów założony został ok. 1130 roku jako zakon krzyżowy, wywodzący się z bractwa przy szpitalu św. Jana Chrzciciela w Jerozolimie. Jego początki sięgają 1070 roku. Celem działalności była walka z niewiernymi i opieka na pielgrzymami. W 1530 roku osiedli na Malcie. Posiadali posiadłości we wszystkich państwach europejskich, zorganizowane w ramach balliwatów i podległych im komandorii. W Brandenburgii, w okresie reformacji zakon został zeświecczony, jego kawalerowie przyjęli wyznanie protestanckie.

więcej informacji

GORZÓW WLKP.

Kościół katedralny p.w. WNMPKościół katedralny p.w. WNMP

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka z 1297 r. Mówi o proboszczu gorzowskim, który zobowiązał się do odprawiania codziennych mszy świętych w kaplicy św. Ducha, usytuowanej na prawobrzeżnym przedmieściu Gorzowa. Z dokumentu wystawionego rok później, wynika, że prawo patronatu nad kościołem przyznane zostało Kolegiacie Myśliborskiej.

więcej informacji

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie