Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Leśny Świat

Województwo lubuskie ma najwyższy stopień zalesienia w Polsce. Blisko połowę (48,7 %) powierzchni porastają lasy.

Na południu najważniejszymi zwartymi obszarami leśnymi Bory Dolnośląskie, Lasy Przemkowskie i Lasy Szprotawskie, a na północy Lasy Barlineckie, Lasy Dębnieński, Puszcza Notecka i Puszcza Drawska.
Centralną część obszarów zalesionych stanowią Bory Zielonogórskie, Bory Sulęcińsko-Skwierzyńskie i Puszcza Rzepińska.

Dominantą lubuskich lasów jest sosna, ale najważniejsze są dęby. Najstarszy w Polsce, posiadający największą objętość drewna (trzeci w Europie Środkowej) dąb Chrobry. Rośnie w Piotrowicach pod Szprotawą od ok. 750 lat. Według legendy miejsce spotkania Księcia Bolesława Chrobrego z Cesarzem Ottonem III. Z jego żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II wyhodowano 500 sadzonek, które rosną w całej Polsce jako tzw. dęby papieskie. Drugim wielkim dębem w krainie Doroty de Talleyrand jest Napoleon.
Najgrubszy dąb w kraju, który w pierścienicy liczy sobie blisko 11 m, rośnie w zacisznym zaskarpiu niedaleko Odry pod Zaborem. Łatwo do niego trafić idąc zielonym szlakiem nordic walking od strony Tarnawy. Przy siedmio wiekowym dębie miejsce na ognisko i kontemplacje.
Skoro jednak dominują monokultury sosnowe, to znajdziemy w Lubuskiem także najgrubszą w Polsce sosnę. Kilka kilometrów za Sulechowem, jadąc w stronę Poznania, rośnie Waligóra (6.5 m w obwodzi). Zatrzymujemy się na parkingu przy drodze i po pięciu minutach idąc ścieżką przyrodniczą podziwiamy olbrzyma.

Na grzyby warto wybrać się… właściwie gdziekolwiek się zatrzymacie i wejdziecie do lasu, to miejcie ze sobą koszyk.

Na wypoczynek polecam szczególnie Buczyny Łagowskie i lasy Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Lubuskie lasy pełne są również zwierzyny łownej, na którą można od czasu do czasu zapolować.

Teksty i zdjęcia Tomasz Biel

  • Wszystkie galerie:

Leśny świat

Tomasz Biel
Tomasz Biel

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie