Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Zbliża się rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960 (2017-05-18)

 

W Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca uroczystości związanych z 57. rocznicą obrony Domu Katolickiego. Komitet organizacyjny przedstawił szczegółowy plan wydarzeń: konferencji, wystaw, sztafety  biegowej oraz emisji filmu, związanych  z obchodami.

Miejsce konferencji nie było przypadkowe. To właśnie w obecnym budynku Filharmonii Zielonogórskiej mieściła się kiedyś siedziba Domu Katolickiego, w którego obronie wystąpili mieszkańcy miasta.

Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, a zarazem przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów rocznicy, podkreślił, że w latach 1956 – 1970 nie było większego i bardziej solidarnego protestu o tym charakterze, dlatego, jako mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, a przede wszystkim Polacy, musimy pokazać i przypomnieć to wydarzenie.

Zaplanowano cykl wydarzeń upamiętniających solidarne powstanie zielonogórzan przeciw ówczesnej władzy. Przewidziano m.in. konferencję naukową „Walka o Dom Katolicki w Zielonej Górze”, wystawę historyczną, koncert patriotyczny, widowisko plenerowe oraz rocznicowy bieg sztafetowy na dystansie 3x1960 m. W programie znajdują się liczne projekcje filmu o Wydarzeniach, którego producentem i pomysłodawcą jest „Gazeta Lubuska”. Ukażą się także specjalne, okolicznościowe wydania miesięcznika „Nasza Historia” oraz dodatek do „Gazety Lubuskiej” o Wydarzeniach Zielonogórskich.

Uroczyste obchody rocznicy odbędą się w niedzielę 28 maja 2017 roku. Rozpocznie je Msza Święta w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godzinie 11:00. Od 12:30 uroczystości będą kontynuowane na Placu Wielkopolskim, gdzie represjonowani uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystości objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda, natomiast patronat medialny sprawuje TVP S.A. ogólnopolska.

 

dk

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-05-22 08:22:22
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie