Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie (2017-06-18)

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w uroczystościach Patronki Diecezji – Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie. Uroczystość po raz pierwszy obchodzono w nowym terminie, tj. 18 czerwca, w rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Dotychczas patronalne święto diecezji obchodzono 15 sierpnia. Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpowiadając na prośbę biskupa Tadeusza Lityńskiego.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podczas uroczystości przypomniał historię cudownego obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. – W ten wiekowy chór narodu od 1669 roku wpisało się Rokitno, a sława Sanktuarium musiała być wielka, skoro król Michał Korybut Wiśniowiecki ten Obraz wybrał i przy nim jednała się szlachta pod Lublinem. Owoc był tak wielki, że do dzisiaj dar króla, Ryngraf z Orłem ozdabia obraz naszej Rokitniańskiej Matki. I pozostała modlitwa: Panie daj pokój swojemu ludowi, która dzisiaj nic nie straciła ze swej aktualności – mówił wojewoda.

„Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu” – apelował w homilii ksiądz kardynał Gerhard L. Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W liturgii rokitniańskiej uczestniczyło pięć  tysięcy pielgrzymów. Wśród znamienitych gości byli: Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Jerzy Materna sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz poseł Jacek Kurzępa.

Kult Matki Bożej z Rokitna wyróżnia Kościół zielonogórsko-gorzowski i  świadczy o tożsamości lokalnej. Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Prawdopodobnie jest to fragment większego dzieła. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie.

Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie. Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej.

18 czerwca 1989 obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany. Złotą koronę poświęcił święty Jan Paweł II. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że koronacja i jej przygotowanie były czasem bardzo intensywnej obecności Maryi pośród nas i czasem ożywienia naszej wiary. Dodał również, że ówczesny nasz biskup Józef Michalik zebrał nas wokół Rokitniańskiej Matki, proponując nam, by Korona Maryi była tworzona miłością Ludu żyjącego na Ziemi Lubuskiej. Powtarzał, że na koronę można dać złotówkę tylko wówczas, gdy poprzedza ją jakiś czyn miłości Boga i bliźniego. Żeby ten czas zamknięty w znaku Korony Zbudowanej z Miłości Tego Ludu nie był tylko wspomnieniem , nawet najpiękniejszym, otrzymujemy w darze od Stolicy Apostolskiej Święto.

3 maja 2002 r. kościół w Rokitnie  uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.

mw, PAP

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie

mw
Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie
mw
Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie
mw
Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie
mw
Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie
mw
Wojewoda Lubuski i Prefekt z Watykanu w Rokitnie

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-06-28 12:04:28
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie