Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Upamiętnienie Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (2017-07-11)

 
Zbrodnia Wołyńska jest symbolem antypolskiej akcji eksterminacyjnej. W lipcu mija 74. rocznica krwawej niedzieli, kiedy zaatakowano Polaków w 96 miejscowościach.
 
W Żarach miały miejsce obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Wojewody Lubuskiego wzięła w nich udział Małgorzata Gośniowska-Kola - doradca wojewody. Pod krzyżem poświęconym ofiarom ludobójstwa złożono znicze i kwiaty.
 
Pamięć jest najcenniejszym wyrazem hołdu dla Ofiar. Zbrodnia Wołyńska to jedna z najokrutniejszych masowych zbrodni w XX w. Ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów dotknęło Wołyń oraz inne dawne województwa południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województwa lubelskiego i poleskiego. W tym roku mija 74. rocznica krwawej niedzieli, kiedy zaatakowano Polaków w 96 miejscowościach.
 
Zbrodnia Wołyńska jest symbolem antypolskiej akcji eksterminacyjnej. Historycy polscy oceniają, że w latach 1943-1944 życie straciło 90-130 tys. Polaków i kilka tysięcy Ukraińców. Warto jednak pamiętać, że znaleźli się także Ukraińcy, biblijni Sprawiedliwi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Polakom.

 

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Upamiętnienie Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Upamiętnienie Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Upamiętnienie Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-07-13 12:38:36
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie