Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Pamięci Powstania Warszawskiego (2017-08-01)

1 sierpnia 2017 roku, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch złożył kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp.
 
Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch odwiedził bohatera Powstania Warszawskiego - Ryszarda Laskowskiego. Powstańcowi mieszkającemu w województwie lubuskim wicewojewoda podziękował za bohaterstwo i działalność dla Ojczyzny.
 
Następnie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę Powstania Warszawskiego. Oddając cześć bohaterom zrywu narodowościowego Wicewojewoda Robert Paluch złożył kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej usytuowanym na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.

 

W Zielonej Górze kwiaty złożył przedstawiciel Wojewody Lubuskiego. Uroczystość 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się na Cmentarzu Komunalnym, przy obelisku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej.

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00, na obszarze województwa lubuskiego przeprowadzona została głośna próba syren alarmowych, trwająca jedną minutę. W tym czasie oddano hołd powstańcom.

Ryszard Laskowski

Ryszard Laskowski od czerwca 1941 r. do października 1944 r. działał w Związku Walki Zbrojnej. Podczas Powstania Warszawskiego, pomiędzy sierpniem a październikiem, służył, jako podchorąży w grupie „Ruczaj”. W październiku 1944 został uwięziony obozie jenieckim w Łambinowicach. Później trafił do obozu w Luckenwalde, a następnie w Stalagu Luftenberg. W roku 2001 awansowany został do stopnia porucznika. Został również odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944, godzina 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego na swoich stronach internetowych informuje, że mimo ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły równie wielkie straty: 10.000 poległych, 7.000 zaginionych, 9.000 rannych. Powstanie było przez nich porównywane z bitwą o Stalingrad. Poległo około 16 tys. powstańców i około 150 tys. ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650 tys. ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do przymusowej pracy w Niemczech i obozów koncentracyjnych.

Godzina W - uczcijmy pamięć bohaterów Powstania.

Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz.

 

kw

Powiązana galeria zdjęć:

Wyszukiwanie galerii:

Pamięci Powstania Warszawskiego

Autor kw,mo
Pamięci Powstania Warszawskiego
Autor kw,mo
Pamięci Powstania Warszawskiego

wszystkie wydarzenia

przejdź do stopki treści
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Katarzyna Wojciechowska 2017-08-21 08:16:03
na górę strony wstecz

Kalendarium

Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc następny miesiąc
PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie